Google ve Youtube’dan Rus sansür kurumuna destek

84

Dünyanın bir numaralı arama motoru Google ve video servisi Youtube, Rusya genelinde yasaklanmış sitelerle ilgili ihbarları kabul etmek için Rusya telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri servisi ile anlaştı.

Konuyla ilgili olarak Rusya telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri basın servisi, “Google Inc ve Youtube LLC’nin resmi olarak Rusya’da yasaklanmış sitelerle ilgili olarak ayrıntılı bilgi almayı kabul ettiğini” açıkladı. Ancak haklarında bilgi verilen sitelerin Google tarafından engellenip engellenmeyeceğine dair bir bilgi verilmedi.

Buna göre, geçtiğimiz günlerde Rusya’da hizmete giren  zapret-info.gov.ru sitesinde “Kara Liste” adı verilen, çocuklara cinsel tacizi gösterme, intihar yöntemleri hakkında bilgi verme ve uyuşturucu kullanımını teşvik etme gibi bir çok nedenden dolayı yasaklanmış sitelerin listeleri yayınlanacak.

Ayrıca isteyen herkes bilgi kirliliği oluşturduğu veya zararlı olduğunu düşündüğü her türlü siteyi zapret-info.gov.ru üzerinden ihbar edebilecek. Tüm bu bilgilerde Google’a gönderilecek.

Toplanan bilgilere göre söz konusu internet siteleri uygunsuz bulunursa kurum tarafından kapatılabilecek. Bununla ilgili yasa geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girmişti.

Yasanın kabul edilmesinin ardından, Rus arama motoru devi Yandex, sosyal medya portalı Mail.ru ve Vikipedia'nın Rusça bölümü, yasanın internette yargısız sansüre yol açacağını, ve bir şekilde kendilerine erişimin de engellenebileceğini ileri sürerek durumu protesto etmişti.