Rusya Sayıştayı, APEC hazırlıklarında 15 milyar rublelik ihlal buldu

37

Rusya Sayıştayı, Eylül ayında Japonya sınırındaki Vladivostok kentinde düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği’ne (APEC) hazırlık bağlamında yapılan inşaat çalışmalarında 15 milyar rublelik (500 milyon dolar) ihlal tespit etti. Sayıştaya göre, devlet bütçesinden aktarılan paralar verimli şekilde kullanılmamış.

APEC zirvesi öncesi inşaat dahil diğer proje çalışmalarıyla ilgili Sayıştay, Primorye Bölge Valiliği, Rusya Bölge Kalkınma Bakanlığı Uzakdoğu dairesi ve Federal Yol Ajanslığı’nda denetleme yaptı. İnceleme çalışmaları sonucunda Sayıştay müfettişleri, zirve öncesi çalışmalarda 15 milyar rublelik ihlal vakalarını ortaya çıkardı.

Sayıştay’dan yapılan açıklamada, “Bütçeden aktarılan toplam 689,6 milyar ruble, ilgili program hazırlıklarının parametrelerine uygun bulundu ve yüzde 99,1’i kullanıldı. 1 Eylül 2012 tarihindeki duruma göre, resmi olarak 67 tesisten 23’ü işletmeye açıldı” bilgisini verdi.

Rus müfettişlere göre, zirve hazırlıklarına az kala, bölge yönetimi kendi müteahhitlerinden 2 beş yıldızlı otel, opera ve bale tiyatrosunun inşaatının sona erdirmeyi başaramamış.

İddialar arasında bazı paraların hortumlandığı da var. Sayıştay, “Örneğin zirve için katamaran sipariş edildi, ama ulaştırılmadı. Müteahhiidin avans olarak aldığı 110 milyon ruble de geri iade edilmedi.” dedi.

İhlaller arasında yeni yapılan havalimanının meydanının kalitesiz şekilde inşa edildiği ve yağmur sonucunda sular altında kalma tehlikesinin yüksek olduğuna işaret edildi. Sayıştay müfettişleri, atık maddelerle ilgili özel poligonların yapılmadığı ve içecek su sorununun da çözülmediğine dikkat çekti.

Sayıştay, başta Devlet Başkanı olmak üzere ilgili en üst düzey mercilere konuyla ilgili özel mektup göndereceklerini de duyurdu.

Geçen haftada da İçişleri Bakanlığı, bölgede zirveyle ilgili 93 milyar rublenin hortumlandığını kaydetmiş ve soruşturmalar çerçevesinde bir kaç bürokrat göz altına alınmıştı. Rusya APEC zirvesi çerçevesinde Vladivostok kentine 20 milyar doların üzerinde yol, konut, tesis ve köprü yatırımı gerçekleştirdi.