Rusya’da çocuklar uyuşturucu testinden geçirilecek

99

Rusya’da, orta okul çocuklarının uyuşturucu testinden geçirilmesini öneren yasa Devlet Duması’na sunuldu. Yasaya göre, 15 yaşına kadar olan çocuklar ailenin yazılı rıza vermesine bağlı olarak uyuşturucu testinden geçirilebilecek.

Konuyla ilgili olarak basına açıklamada bulunan Duma Güvenlik ve Rüşvetle Mücadele Komisyonu Başkanı İrina Yarovaya, uyuşturucu testinin, Sosyo-psikolojik test ve koruyucu sağlık muayenesi olmak üzere iki ayrı formatta gerçekleştirileceğini açıkladı. Uyuşturucu testi için 15 yaşından gün almış çocuklardan “aile izni” şartı aranmayacağını vurgulayan Yarovaya, yasa tasarısının oluşturulması sırasında, çocuklarının kişisel bilgilerinin korunması ve test sonuçlarının kötüye kullanılmaması için ayrı bir önem sarf edildiğini ifade etti.

Rusya’nın Sesi Rasyosu’na açıklamada bulunan Uluslararası ilişkiler uzmanı İgor Hohlov, yasanın aileler tarafından sert bir şekilde eleştirildiğini belirtti.

Ailelerin çocukların içine düştüğü problemlerin farkında olduğunu, ancak bu testin toplum içinde yapılmasını istemediklerini söyleyen Hohlov, “Ancak insan basit bir şekilde uyuşturucu müptelası olmuyor. Yayılma çevreden başlıyor. Eğer bir sınıfta uyuşturucu kullanan bir tane varsa, bu o çocuğun etrafındakilere de yayılmaya başlıyor. Bunu engellemek için erkenden önlem alınmazsa, daha fazla çocuğun hayatı kararıyor.” dedi.

Uzmanlara göre günümüzde Rusya’da 2,5 milyondan fazla uyuşturucu bağımlısı bulunuyor. Bunların yüzde 30’u 30 yaş altındakiler oluşturuyor. Son 5 yıl içinde Rusya’da uyuşturucu kullanma yaşı 11-12’ye kadar gerilemiş durumda.