Rusya: Patriotlar, Suriye’ye NATO operasyonuna zemin hazırlayacak

166

Türkiye’nin Suriye sınırına yerleştirilmesi planlanan Patriot füzeleri ile ilgili Rusya’dan tepkiler gelmeye devam ediyor. Rusya dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bölgede silah varlığının artmasının silahlı çatışma riskini artıracağı yönündeki uyarısının ardından Cihan Haber Ajansı’na değerlendirmede bulunan Rus uzmanlar, NATO’nun Suriye’ye müdahale yolunun açılacağını iddia etti.

Moskova ‘da faaliyette bulunan Dünya Silah Ticareti Analiz Merkezi Başkanı İgor Koretçenko, Patriot füzelerinin Türkiye’ye yerleştirilmesinin Suriye’ye yönelik muhtemel bir NATO operasyonu için hazırlık olduğunu söyledi. Koretçenko, “Gelişmeleri çok olumsuz değerlendiriyorum. Suriye’den Türkiye’ye yönelik böyle bir tehdit yok. Neden Türkiye bunu talep ediyor? Füzelerin yerleştirilmesi Ankara-Şam arasında gerginliğin artmasına vesile olacak. Tehlikeli bir adım.” değerlendirmesinde bulundu.

Nezavisimiya Gazetesi’nden askeri uzman Viktor Litovkin ise, Patriotların yerleştirilmesinin Suriye-Türkiye arasında ilişkilerin gerginleşmesine neden olmayacağını savundu. Litovkin, “Bu sembolik anlam taşıyor. Gövde gösterisi niteliğinde. Sınırıma koruma hakkına sahibim vurgusu yapıyor.” dedi. Patriot’ların savunma amaçlı füzeler olduğuna işaret eden Litovkin, sınır boyunca mevzilenen muhalefet birliklerini de Eset rejiminin toplarından koruyacağını vurguladı.

Interfax’a konuşan Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü’nden Vladimir Kudelev de hedefin “Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulması” olduğunu söyledi. Kudelev, “Patriotlar’ın yerleştirilmesi Kuzey Suriye’de düşmanlıkları tetikleyecek. Suriye-Türkiye sınırında 200-250 kilometre derinliğinde bir koruma kalkanı oluşturuluyor. Dışarıda kurulan muhalif koalisyon ve bölgedeki muhalif gruplar için bölgede alan oluşturuluyor.” iddialarını dile getirdi.

NATO’nun Türkiye’nin resmi talebine olumlu cevap vermesinde şüphe olmadığına değinen Rus uzman, “Suriye sınırında Patriot’ların yerleştirilmesi BM Güvenlik Konseyi’nin rolünü azaltıyor. Konsey uçuşa yasak bölge oluşturulmasına onay vermiyor.” hatırlatmasında bulundu.

Ankara ve diğer başkentlerin Kürt faktörünü unuttuğunu savunan Rus uzman, “Kürt nüfusun yoğun bir şekilde yaşadığı bölgeler var. Bunlar muhalif gruplara destek vermiyor.” şeklinde konuştu.