Rusya'da rüşvete önlem: Gelirler de, giderler de bildirilecek

71

Devlet memurlarının harcamalarıyla gelirlerinin derk olmasını gerektiren yasanın hayata geçirilmesiyle, rüşvetçilik sadece yararlı olmayacağı gibi rüşvetçinin belaya çatmasına sebep olabilir. Bu yasa, Rusya devlet başkanlığının girişimi üzerine 23 Kasımda Duma Meclisi tarafından kabul edildi.

Yeni yılda yürürlüğe girecek yasaya göre tüm düzeyden devlet memurlarının gelirleri ve harcamaları üstüne bilgileri ilgili makamlara vermeleri gerekecek. Rusya Duma Meclisi Güvenlik ve rüşvetcilikle savaş komitesi başkanı İrina Yarovaya bu konuya değinerek şunları söyledi: SES

Milletvekilleri, tüm düzeyden devlet organları ve belediye görevlileriyle,adalet ve yargı organları, Merkez Bankası, Emeklilik Fonu,devlet korporasyonlarının görevlileri dahil pekçok kişinin, gelirleriyle harcamalarına dair ilgili makamlara bilgi vermeleri gereği, s görevde çalışanlar sıkı denetime tutulacak.

Devlet memurunun ailesi ve çocuklarının 3 yıllık toplam geliri ve harcamalarının sayımı yapılacak.. Çünkü pahalı mal alınması için para biriktirmek gerekir. Bir de bürokratın,deniz kıyısındaki evi on yıl içinde biriktiği parayla aldığı iddialarında bulunmaması için son 3 yıllık geliri ve gideri kontrol edilecek.

İrina Yarovaya, rüşvetçilik için ağır ceza uygulanacak,dedi ve şöyle konuştu:

Sağlam olmayan bilgiler verecek olanlar, kendisine olan güveni yitirip görevinden alınacak. Rüşvet zannı altında bulunanlar administratif ve cezayi sorumluluğa çekilebilecek..Mülkiyetin yolsuzluk sonucu kara parayla alındığı doğrulanırsa üzerine el konulabiliecek.

Bürokratların harcamalarıyla gelirlerinin uyumlu olmasını kontrol yasasının yürürlüğe girmesiyle Rusya Federasyonunun Ceza, Medeni hukuk,Vergi, İş yasalarıyşla bir sıra diğer yasalarına düzeltmeler yapacak. Böylece rüşvetçilikle savaş için gereken yasa esasları oluşturulacak. Devlet iktidar organlarında rüşvekçilikle savaş Merkezi adlı toplumsal örgüt başkanı Viktor Kostromin, toplum için büyük önem taşıyan bu yasanın şaşmadan uygulanmasını sağlamak gerektiğini kaydetti ve şunları söyledi:

Rüşvetçilik toplumsal gerginliğe yolaçıyor. İnsanlar, iş ücreti büyük olmayan bürokratın milyoner Bil Geyts gibi yaşadığını görüyor ve bu, toplumda memnunsizliğe yolaçıyor. Yeni alınmış yasa, uygulanması mekanizmaları,denetim organlarının eylem yollarının açık olarak belirlenmesi halinde efektif olarak işleyecek. Yasal sistem, insanın karışması olmadan elektronik araç gibi işlemeli.

Eksperlerin kanısına göre,kabul edilen yasa devletbaşkanlığının teklif ettiğinden daha sert niteliktedir. Müdürlerin, idaresi altındaki görevlilerin yolsuzluklarını saklamak çabalarına meydan vermemek için yolsuzluklardan şikayetlerin kopyaları denetim organlarına sunulacak. Yolsuzluklar işlemiş bürokratlar hapse mahküm edilecek.

Önemli olan şudur ki, devletbaşkanı tarafından onandıktan sonra yürürlüge girecek yasa 2012 yılın alışveriş eylemleri için de geçerli olacak. Yasacıların fikrince, namuslu dürüst kişilerin korkuya kapılması için sebepler yok. Yolsuzluklarının izlerini yoketmek istelenlerin bunu yapması için artık vakit kalmadı.

Sözü geçen yasanın kabul edildiği şu sırada Rusyada, herkesi şoka sokmuş rüşvetçilik olaylarını meydana çıkarmaya yönelik çabalar gösteriliyor. Adları rüşvetçilik olaylarına karışmış olan birçok yüksek görevli yetkili görevlerinden alındı. Rusya Savunma bakanlığına bağlı Ôboronservis” dairesi görevlilerinin yolsuzlukları Savunma bakanının azledilmesine yolaçtı. Asya Pasifik bölgesi ülkeleri zirvesine hazırlık işlerine ayrılmış paranın Zirve organizasyonundan sorumlu olanlar tarafından zimmetine geçirildi. Sonuçta Bölgesel Kalkınma bakanının eski yardımcısı gözaltına alındı. GLONASS projesinin uygulanmasından sorumlu olanların yolsuzlukları genel müdürünün azledilmesine sebep oldu .Rusyanın birçok bölgesinde rüşvetçilikle savaş kapsamında tutuklamalar yapıldı. Bürokratların harcamaları ve gelirlerinin birbirine uygun olmasını kontrol etme yasa, ülkenin ekonomisini olumsuz yönde etkileyen rüşvetçilikle savaşın efektif bir aracı olabilir.