Rusya’da Türk vatandaşı dolandırıcılık iddiası ile gözaltına alındı

282

Rusya'nın başkenti Moskova'da yaklaşık 5 milyon ruble (170 bin dolar) dolandırıcılık yaptığı iddia edilen bir Türk vatandaşı (46) göz altına alındı. Rus güvenlik görevlileri, ismi açıklanmayan vatandaşın daha önce de Rusya Federasyonu'nda dolandırıcılık yaptığını öne sürdü.

Olayla ilgili açıklama yapan polis görevlileri, Türk vatandaşın bir Rus inşaat şirketinin adıyla sahte vekaletname hazırlayarak dolandırıcılık yaptığını kaydetti.

Güvenlik görevlisi, "Yabancı vatandaş sahte vekaletnameyle Moskova'nın Azovski sokağında bir ticaret merkeziyle tamirat inşaat çalışmaları yapılması hususunda anlaşma yaptı. Görüşmeler sırasında Türk, kendisini Rusya vatandaşı olarak tanıttı. Oysa kendisinin Rusya Federasyonu vatandaşlığı yok." bilgisini verdi.

Polis görevlilerine göre, tamirat çalışmaları için anlaştığı ticaret merkezinden 5 milyon ruble avans alan Türk vatandaşı, daha sonra ortalıktan kayboldu. Güvenlik görevlilerinin yaptığı çalışmalar sonucunda Türk vatandaşı yakalanarak göz altına alındı.

Polis görevlisi, "Yabancı vatandaşa sözleşme için sahte vekaletname ayarlayan diğer suç ortaklarını da araştırıyoruz." şeklinde konuştu.

Güvenlik görevlileri, göz altına alınan Türk vatandaşının 2011-2012 yıllarında da Moskova'da çok sayıda dolandırıcılık yaptığına işaret ediyor. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.