"El konulan Rus kargosu 10 koli elektrik techizatı"

89

Anonymous, indirilen Suriye uçağında askeri mühimmat diye el konulan parselerin manifestosunu yayınladı. 10 koli, 340.8 kilo, “Elektrik Techizatı.”

Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın e-maillerini hack eden Ananymous, 11 Ekim günü Türk F-16 savaş uçakları tarafından Esenboğa havalimanına inişe zorlanan Suriye yolcu uçağı ile ilgili Suriye Hava Yolları CEO’su Ghaida Abdüllatif’in “Uluslararası hava Taşımacılığı Kuruluşu”ve “Arap Hava Yolları Organizasyonu”’na gönderdiği Türkiye’yi “Hava Korsanlığı” ile yapmakla suçlayan şikayet mektubunu yayınladı.

Yarısı İngilizce, yarısı ise Arapça olan 7 sayfalık raporda, Türk F-16’ların hiç bir açıklama yapmadan içinde sivillerin bulunduğu uçağı zorla indirdiği detaylı olarak anlatılırken, Türk F-16’ların uçaklarına havadayken 50 metre kadar yanaşarak yolcuların hayatını riske soktukları, kuleden de uçağın pilotuna uçağın aranacağıuna dair bir çağrı gelmediğini, pilotun kuleye neden inmeye zorlanıyoruz? diye sorması sonrasında Türk hava kulesinin bunun nedenini bilmiyoruz” diye karşılık verdiği kaydediliyor.

Türk güvenlik kuvvetlerinin taşınması tamamen yasal olan 10 adet 340 kilo ağırlığındaki parsele el koyduklarını ve karşılığında kendilerine bir fiş vermediklerini kaydedilen raporda, uçağın alana inmesi sonrasında Türk komandoların uçağa yaptıkları baskının yolcular arasında büyük paniğe yol açtığını, mürettabatın kendilerine silah doğrultularak zorla uçaktan indirildiği ve 7 saat süren aramanın yolcuların psikolojisini bozduğu ifade ediliyor.