Rusya lideri Putin İstanbul yolunda

172

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel uçağı İstanbul’a doğru hareket halinde. Putin’e Türkiye ziyaretinde bakan ve çok sayıda iş adamının yanı sıra Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov da eşlik ediyor. 2 Aralık’ta İstanbul’a ulaşan Minnihanov temaslarına başladı.

Putin ve Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda ikili görüşme gerçekleştirecek. Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin alt yapıları olarak çalışan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantıları için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak dünden bu yana görüşmelerde bulunuyor.

ÜDİK bünyesinde yer alan Ortak Strateji Planlama Grubu eşbaşkanları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ikili olarak bölgesel ve uluslar arası sorunları ele alacak.

Ardından KEK eş başkanları, Dışişleri bakanları ve Toplumsal Forum’un eş başkanları TBMM Dış İşleri Komisyon Başkanı Volkan Bozkır ve Yurtdışı Rusya Vatandaşları Federal Ajanslığı Başkanı Konstantin Kosaçev, Putin ve Erdoğan’ın da yer alacağı ÜDİK zirvesine katılacak ve birer sunum yapacaklar. Zirve sonrası iki ülke arasında 9 ayrı anlaşmanın imzalanması planlanıyor.

Putin ve Erdoğan imza töreninin ardından Dolmabahçe Sarayı’nda ortak bir basın toplantısı düzenleyecek. İki lider Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek iki ülke iş adamları ve CEO’ların katılacağı akşam yemeğinde konuşacak. Putin’in akşam saatlerinde Türkiye temaslarını tamamlayarak Moskova’ya dönmesi planlanıyor.

Atatürk Havalimanı'nda Putin hareketliliği

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda güvenlik önlemleri artırıldı. Eğitimli köpeklerle yapılan aramalarda basın ve diğer kurumların araçları didik didik arandı. Devlet Konukevi önünde Putin için makam araçları hazır bekletiliyor. Sabah erken saatlerden itibaren Devlet Konukevi'nun bulunduğu alanda hazırlıklar başladı. Putin'in Türkiye'ye gelişini görüntülemek için bekleyen gazetecilerin Konukevi'ne girişine izin verilmedi. Cumhurbaşkanlığı Bomba İmha Ekibi görevlileri de Konukevi etrafında kapsamlı bir araştırma yaptı. Eğitimli dedektör köpek 'Ateş' de bu aramalara katıldı. Ateş, aldığı komutlara harfiyen uyarak hem basın araçlarını, hem de çevredeki yeşil alanları karış karış aradı.

Araçların motor bölümlerinin içi bile Ateş isimli köpek tarafından arandı. Konukevinin önündeki göndere de Türk Bayrağı ile birlikte Rusya bayrağı çekildi.