Rusya’da ilk kez doğal nüfus artışı gerçekleşti

439

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana ilk kez Rusya’da doğal nüfus artışı gerçekleşti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğumu destekleyen politikaları sonuç verdi.

Rusya İşçi Bakanı Maksim Topolin, 2012’de doğum oranlarının ölüm oranlarını aştığını ve yıllardan bu yana ilk kez doğal nüfus artışı yaşandığını açıkladı. Bakanın verilerine göre yılın ilk 10 ayında yaşanan doğal nüfus artışı 790 kişi.

Yılın ilk 10 ayında doğum oranlarında artış yüzde 7’yi buldu. Açıklamada, “İlk 10 ayda 1 milyon 587 bin çocuk dünyaya geldi. Bu geçen yılın aynı dönemine göre 104 bin daha fazla. Bu da doğum oranlarında yüzde 7’lik bir artış olduğu anlamına geliyor. Doğum oranlarında artış 80 ayrı bölgede gerçekleşti.” bilgisi yer aldı.

Tataristan, Kabardina-Balkar, Çuvaşya, Nijni Novgorod, Saratov, Rostov, Krasnodar, Tümen, St. Petersburg ve Astrahan gibi bölgelerde doğum oranlarında artış yüzde 8’in de üzerinde. Samara, Moskova, Novosibirsk, Amur ve Penza gibi kentlerde ise yüzde 5-8 arasında doğum oranlarında artış sağlandı.

Doğal nüfus artışında önemli katkılardan biri de ölüm oranlarının yüzde 1,5 azalması. 2012 Ocak-Ekim arasında 1 milyon 586 bin kişi hayatını kaybetti. Geçen yılın aynı dönemine göre bu rakam 24 bin kişi (yüzde 1,5) daha az. Ölüm oranlarında ülkenin 64 ayrı bölgesinde düşüş kaydedildi.

Rusya Federal İstatistik Servisi’nin (Rosstat) verilerine göre Rusya nüfusu ilk kez 2012’nin ilk 7 ayında 123 bin 500 artarak 143 milyon 200 bin kişiye ulaşmış, artıya geçiş ilk 7 ay için göçmen nüfusla sağlanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in 3 ve üzeri çocuklara konut projesi, ikinci çocuğa bir defaya mahsus 387 bin ruble (12 bin dolar) ödeme yapılması, aylık destek sağlanması ve diğer sosyal imkanlar nüfus artışını tetikledi.