Terörden etkilenen ülkeler listesinde Rusya 9, Türkiye 19’uncu

156

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün hazırladığı Küresel Terör Endeksi’ne göre, terörden en fazla etkilenen ülkeler listesinde Rusya 9, Türkiye de 19. sırada yer aldı.

Küresel Terör çalışmasında 158 ülkede son 10 yıldaki terör saldırıları, insan hakları ihlalleri ve diğer anti demokratik uygulamalar da değerlendirildi.

Rusya’da terör eylemlerinin büyük çoğunluğu Kuzey Kafkasya bölgesinde gerçekleşti. Araştırmaya göre Rusya’daki saldırıların yüzde 45 polis ve diğer güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, 2012’de 92 terör saldırı planının etkisiz hale getirildiğini ve 600’ün üzerinde terör suçlusunun da tutuklandığını açıkladı.

En fazla terör eylemlerinden etkilenen ülkeler sıralamasında Somali birinci olurken, Pakistan ikinci ve Irak da üçüncü oldu. Afganistan, Hindistan, Yemen, Somali, Nijerya, Tayland ve Filipinler ilk 10’da yer alan ülkeler.

Belarus Nisan 2011’de 15 kişinin ölümü ile sonuçlanan terör eylemi nedeni ile sıralamada 32’inci olurken, Kazakistan 47, Özbekistan 86, Kırgızistan 92’inci oldu.

Rusya 2011’de aynı çalışmada 7’inci sırada yer alırken, Türkiye 22’inci olmuştu.