Rusya, Litvinenko davasına müdahil olacak

112

Rusya Soruşturma Komisyonu, 2006’da Londra’da zehirlenerek öldürülen eski KGB ajanı Aleksadr Litvinenko davasına müdahil olacaklarını açıkladı.

Rus basınında yer alan bilgilere göre, İngiltere’de devam eden davanın soruşturmasında Litvinenko’nun İngiliz gizli servisi MI6 için çalıştığı ve İspanyol gizli servisiyle birlikte hareket ettiği, Rusya’nın da cinayetin arkasında olabileceği resmi soruşturma belgelerine yansıdı.

Polonyum 210’la bir otelde zehirlenen Litvinenko, Kremlin karşıtı açıklamaları ile gündeme gelmiş, ardından da Londra’ya gitmişti. Mayıs ayında başlaması öngörülen dava ile ilgili soruşturma süreci devam ediyor.

İngiliz savcılar Duma milletvekilleri eski KGB ajanları Andrey Lugovoy ve Dmitri Kovtun’un iadesini istiyor. Litvinenko zehirlenmeden kısa bir süre önce iki ajanın da Litvinenko’nun kaldığı otele geldikleri tespit edilmişti. İadeyi reddeden Moskova, iki şüphelinin Moskova’da sorgulanmasına izin vermişti. İngiltere iki KGB ajanının, Litvinenko’nun çayına zehir koyduğunu iddia ediyor.

Mahkemeye müdahil olanlar arasında Litvinenko’nun eşi Marina, İngiltere’de siyasi sığınmacı olarak yaşayan Rus oligark Boris Berezevski de var.

Marina’nın avukatı Ben Emmerson, Litvinenko’nun eşiyle birlikte kullandıkları hesaba İngiliz ve İspanyol servislerinin para yatırdığını doğruladı. Emmerson’a göre Rus hükümetinin mafya ile ilişkilerini ortaya koymak için kullandığı Litvinenko’yu otele gönderen İngiltere de casusu iyi koruyamadığı için suçlu. Litvinenko’nun eski meslektaşları Lugovoy ve Kovtun’la zehirlenmeden kısa süre önce otelde görüştükleri iddia ediliyor.

Davanın Rusya-İngiltere ilişkilerini yeniden germesinden endişe ediliyor.