Rusya’da izinsiz gösteri; muhalif liderler gözaltına alındı

106

Rusya’nın başkenti Moskova’da izinsiz gösteriyi yapmak isteyen muhalefete güvenlik görevlileri müsaade etmedi.

Polis muhalif lider Sergey Udaltsov’u, İlyinski Park’ta onlarca taraftarı ile birlikte toplanmaya çalışırken gözaltına aldı. Siyah gözlükleri ile parka gelen Udaltsov’u basın mensupları çevreledi. Polisin gözaltına aldığı Udaltsov, “Rusya özgür olacak” sloganı attı.

Adaletli Rusya partisinden milletvekili Dmitri Gudkov, Twitter’dan yaptığı açıklamada muhalif liderlerden İlya Yaşin’le TV programcısı Ksenya Sobçak’ın gözaltına alındığını duyurdu. Gudkov, “Yaşin ve Sobçak göz altına alındı ve polis aracına götürüldü.” ifadelerini yazdı.

resim tanımı girin

Moskova polis merkezinden yapılan açıklamada Lubyanskaya Meydanı’nda 500 civarında kişinin toplandığını, bunların önemli bir kısmının gazeteci ve blogger olduğunu ifade etti. Polis belirli aralıklarla insanların dağılması için anons yapıyor.

Polis açıklamasında, insanları izinsiz gösteriye çağırdıkları için Udaltsov, Yaşin ve Sobçak’ın göz altına alındığını doğruladı.

Muhalif liderlerden Aleksey Navalni’nin de göz altına alındığı gelen bilgiler arasında.

Muhalefetin “Özgürlük Yürüyüşü” adını verdikleri gösteriye binin üzerinde eylemcinin katıldığı belirtiliyor.

Moskova’nın dışında Rusya’nın farklı kentleri Voronoj, Yaroslavl ve St. Petersburg’da muhalefetin gösteri düzenlediği, ancak gösterilere şehir yönetimlerinin izin verdiği ifade ediliyor.