Rusya’da tarihi sahte para operasyonu

253

Rus polisi Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri başta olmak üzere, Ermenistan, Belarus ve Ukrayna vatandaşlarının da aralarında bulunduğu sahte para basan bir şebekeyi ortaya çıkardı.

Rusya İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre şebeke her ay ortalama dolar, euro ve ruble cinsinde toplam 40 milyon ruble (1,3 milyon dolar) sahte para piyasaya sürüyordu.

Bakanlık açıklamasında, “Polis ilk kez sahte Euro basıldığına şahit oluyor. Sahte paralar Rusya’nın tüm bölgelerinde, Ukrayna, Belarus ve Ermenistan’da satılıyor.” bilgisini verdi.

Sahte paralarının bir kısmının Kafkas bölgesinde militanların eline ulaştığını kaydeden bakanlık, “Polis Ekim 2011’de olayla ilgili ilk bilgilere ulaştı. Operasyonun ilk aşaması Dağıstan Cumhuriyeti’nde Temmuz-Aralık ayları arasında tamamlandı. 5 militan 3,5 milyon sahte ruble ile yakalandı. Operasyon sırasında, para basma makineleri, boş banknotlar, sahte olarak basılmış 20 bin dolar ve 500 bin ruble (16 bin dolar) ele geçirdi.” dedi.

Operasyonun ikinci aşamasının Moskova Bölgesi’nde gerçekleştiğini ifade eden bakanlık şu açıklamalara yer verdi: “Sahte 100 adet banknotla birlikte biri Ermenistan vatandaşı, biri de Dağıstan’lı iki kişi suçüstü yakalandı. Dağıstan’dan getirilen sahte paralar Moskova üzerinden Rusya’nın farklı kentlerine ulaştırıyordu.”