Rus televizyonundan oligark Berozovski’ye cinayet suçlaması

113

Rusya soruşturma komisyonu sözcüsü Vladimir Markin, İngiltere'de sığınmacı olarak yaşayan Rus işadamı Boris Berozovski’nin, birkaç gazeteci ve milletvekili cinayetlerinin arkasında olabileceği sebebiyle soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Rassiya 1 kanalında yayınlanan Berozovski’nin belgeseli hakkında açıklamada bulunan Markin, “Başsavcı Yuri Çayka, yayınlanan belgeseldeki bilgilerin ve dokümanların incelenmesi için araştırma başlatılmasını emretti.

Öldürülen milletvekili Sergey Yuşenkov cinayetinin Boris Berozovski ile alakası olup olmadığının araştırılacağını belirten Markin, “2004 senesinde Rusya soruşturma komisyonuna Mihail Kadanev tarafından milletvekilinin öldürülmesi ile alakalı dilekçe geldi ve dilekçeye göre cinayetin asıl zanlılarının Boris Berozovski ve Badri Patrakasişvili olduğu belirtiliyordu. Daha önce de bu davanın üzerine gidildi ama şu ana kadar bir delil bulunamadığını için bir şey yapılamadı.” dedi.

Yayınlanan belgesele göre, Boris Berozovski milletvekilinin ve diğer iki gazetecinin öldürülme emrini veren kişi. Dava kapsamında Kadanev’in de Moskova’ya duruşmaya çağırılmasına karar verildi.

Bu belgeseli Berozovski’yi korkunç göstermek için yapmadıklarını ifade eden, araştırmacı-gazeteci Andrey Kandraşov ise “Bu belgesel Berozovski’nin biyografisinden alınan farklı dönemlere ait bir araştırma, ancak bu biyografi de ki bazı bölümler polisiye bir izlenim vermekte.” dedi.

“Berozovski” adlı belgesel Rassiya 1 kanalında 24 Aralık Pazar akşamı yayınlandı. Ertesi gün ise Rusya Başsavcılığı belgeselin araştırılması emrini verdi. Rus oligark Berozovski ise, daha önce de bir başka kanalın bu şekilde kendisini suçladığını ancak davayı kazandığını belirtti.