Rusya, İslam karşıtı filmi resmen yasakladı

139

Rusya Adalet Bakanlığı, İslam dinine ve peygamberine ağır hakaret içeren “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmi resmen yasakladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, daha önce Moskova’nın Tverski Mahkemesi’nin söz konusu filmin aşırılıkçı olarak tanınması hususunda aldığı kararın yürürlüğe girmesini kararlaştırdı. Rus merciler, filmin Adalet Bakanlığı’nın aşırılıkçı yasak listesine dahil edilmesi yönünde karar da aldı. Böylece, İslam karşıtı film tüm Rusya Federasyonu’nda resmen yasaklandı.

Eylül ayında Çeçenistan Cumhuriyeti Başkanı Ramzan Kadirov ve parlamento üst kanadı Federasyon Konseyi senatörü Ruslan Gattarov da filmin aşırılıkçı tanınması yönünde sert tepkili açıklamalarda bulunmuştu. Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) özel konuşan senatör Gattarov, “Başsavcılığa başvurdum. Bana Rusya’nın önemli mercileri destek verdi, hep birlikte filmin yasaklanmasını başardık. Bundan sonra da dini değerlere karşı böyle çirkin saldırılara gereken mücadeleyi vereceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Başsavcılık Sözcüsü Marina Gridneva, “Başsavcılığın isteği üzerine film üzerinde psikoloji ve dil bilimi araştırılması yapıldı. Bu araştırmada filmin içeriğinin dini nefret ve düşmanlığı körüklediği, etnik ve dini açıdan insanlığa karşı hakaret içerdiği kanıtlandı.” diyerek filmi yasaklayacaklarını kaydetmişti.