Rusya'da Noel günü kiliseyi kana bulamak isteyen 3 militan öldürüldü

172

Rusya'nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Kabardey-Balkarya'da Ortodoks Hıristiyanları'nın Hz. İsa’nın doğum günü Noel gecesinde bölgedeki kiliseleri kana bulamak isteyen 3 militan öldürüldü.

Resmi ajanslara bilgi veren Rus güvenlik görevlileri, "Bölgenin Dugulubgey köy yakınlarında polis yetkilileri, bir aracı durdurmaya çalıştı. Fakat araçtan silahlı ateş edildi. Güvenlik görevlileri silahla karşılık vererek araçtaki 3 kişiyi öldürdü. Silahlı çatışma sonucunda araç yanarak patladı." belirtti.

Haberlere göre, Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi (NAK), 6-8 Ocak Noel kutlama günlerinde Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti'deki bazı kiliselere militanların terör saldırıları düzenlemek istediği yönünde ihbarlar aldı. NAK'tan yapılan açıklamada, terör saldırılarına hazırlanan militanların yakalanması ve öldürülmesi için hemen özel operasyonun başlatıldığı kaydedildi.

Rus güvenlik görevlileri, öldürülen militanların aracında çok sayıda silah ve patlayıcı madde izlerinin bulunduğu ve bu yüzden çatışma sırasında patladığına işaret etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.