Görevinden alınan Rus bakan ifade vermeyi reddetti

89

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından görevinden alınan Savunma eski Bakanı Anatoli Serdyukov, yolsuzluk iddialarıyla ilgili tanık olarak ifade vermeyi reddetti. Konuyla ilgili açıklama yapan Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, eski bakanın statüsünün değişebileceğine işaret etti. Serdyukov, 100 milyon dolarlık konut ihalelerinde yaşanan yolsuzluk nedeni ile gündemde kalmaya devam ediyor.

Soruşturma Komisyonu’na gelen Serdyukov’un yaklaşık iki saat binanın içinde bulunduğu belirtildi. Eski bakanı, Soruşturma Komisyonu binası önünde yüzlerce gazeteci karşılarken, Serdyukov hiç bir soruya yanıt vermeyerek binaya girdi. Daha sonra Serdyukov’un tekrar geldiği siyah Mercedes tipli arabaya atlayarak binayı terkettiği kaydedildi. İnterfaks haber ajansı, aracın içinde eski bakanın avukatı Genrih Padva dahil dört kişinin bulunduğunu açıkladı.

Daha sonra İnterfaks’a konuşan Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Markin, Serdyukov’un ifade vermeyi reddettiğini belirtti. Serdyukov’un söz konusu tutumunu değerlendiren Markin, “Bu durumda eski bakanın tutumu yolsuzlukla ilgili soruşturmaya engel gibi değerlendirilebilir. Her vatandaşın davayla ilgili kendi konumunu belirlemeye hakkı var. Serdyukov bu yolu tercih etti. Bu tabii ki yasal. Ama soruşturmada bu en azından şaşkınlık oluşturuyor. Çünkü daha geçenlerde Savunma Bakanlığı eski yönetimi, bakanlıktaki yolsuzluk olaylarına ismi karışmış memur ve işadamlarının ortaya çıkarılması ve suç faaliyetlerinin aydınlanması hususunda yardımcı olacağı vaadinde bulunmuştu.” dedi. Markin, Serdyukov’un tanık statüsünde bulunduğunu ima ederek bu statünün değişebileceğini de sözlerine ekledi.

Rus basını, Serdyukov’un Cuma günü vereceği ifadesinin, kendisinin ev hapsinde bulunan Yevgeniya Vasilyeva’ya karşı tutumunu ciddi şekilde değiştirebileceği iddiasında bulunmuştu. Kommersant’a göre, Serdyukov Soruşturma Komisyonu’na gelmeden önce Vasilyeva ile de görüştü.

28 Aralık’ta da Serdyukov, avukatının hastalandığını gerekçe göstererek soruşturmanın başka bir tarihe ertelenmesini istemişti.

Serdyukov, Oboronservis kurumunda yeni inşa edilen konut ve gayrımenkullarla ilgili 100 milyon dolarlık yolsuzluk iddiaları yüzünden görevinden alınmıştı. Savunma Bakanlığı’nda ortaya çıkarılan skandal olayla ilgili yine bakanlığa bağlı Ekspert ticari destek merkezi Başkanı Yekaterine Smetanova ve eşi, aynı zamanda Hava Kuvvetleri’ne ait deponun Genel Müdürü Maksim Zakutaylo göz altına alınmıştı.

Yolsuzluk olayının ana “kahramanı” olarak bilinen Savunma Bakanlığı’nın Mülk Dairesi eski başkanı Vasilyeva’nın iki aydır ev hapsinde gözaltında alındığı belirtiliyor. Vasilyeva, Serdyukov’un en yakın kız arkadaşı olarak da tanınıyor.