Rusya'da 5 er zatürreden öldü, askeri başhekim koltuğunu kaybetti

305

Rusya'nın başkenti Moskova'ya yakın bir kışlada 4 askerin zatürreden öldüğü iddiası üzerine, Askeri Başhekim Vçıslav Novikov görevinden alındı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, askeri sağlık sektöründe bir kısım alanlarda yaşanan yolsuzluk ve kötü yönetimi de gerekçe gösterdi.

Rusya’nın Ural bölgesi Yekaterinburg kentinde zatürre teşhisi konulan bir asker daha yaşamını yitirdi. Moskova Bölgesi’nde yaşamını yitiren askerlerle birlikte kayıp sayısı beşe yükseldi.

Konuyla ilgili Ria Novosti ajansına bilgi veren Rusya Soruşturma Komisyonu'na bağlı askeri savcılar talihsiz askerlerin soğuk nedeni ile hastalandığı ve zatürreeden öldüğüne dikkat çekti. Faciayla ilgili inceleme başlatan savcılar, askerlerin acilen Podolsk Askeri Hastanesi'ne kaldırıldığını da belirtti.

İnterfaks ajansına bilgi veren Rusya Askeri Savcılığı yetkilileri, bazı kışla yetkililerinin ilgili kuralları ihlal ettiğini de ifade etti.

Novikov, Temmuz 2012’de görevini kötüye kullanmak ve rüşvet almaktan suçlu bulunan eski askeri başhekim Aleksandr Belevitin’in yerine getirilmişti.

Şoygu daha önce yaptığı açıklamada da askeri sağlık hizmetinde kullanılan malzemelerin yüzde 75’inin 40 yılın üzerinde olduğunu ifade etmişti.

Novikov Savunma Bakanlığı’nda görevden alınan ilk üs askeri yetkili değil. Bakanlığın eğitim hizmetlerinden sorumlu Yekaterina Prejeva da Aralık ayında askeri reform sürecini eleştirdiği gerekçesi ile görevinden alınmıştı.

Rusya Savunma Eski Bakanı Anatoli Serdyukov da 5 Kasım’da konut hizmetlerinde 100 milyon dolarlık yolsuzluk gerekçesi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından görevinden alınmıştı.