“Ded Hasan suikastı Paris’te 3 PKK’lının öldürülmesi ile irtibatlı”

2549

Rusya’nın başkenti Moskova’da önceki gün uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Ded Hasan lakaplı Aslan Usoyan suikastının, Paris’te öldürülen 3 PKK’lı kadın cinayeti ile ilgili olduğu iddia edildi.

İtalya’nın Corriere della Sera gazetesine göre, Ded Hasan terör örgütü PKK ile işbirliği yapıyordu ve örgüte silah temin ediyordu. Gazeteye göre bu senaryo doğruysa, Türkiye’de başlayan barış sürecini baltalamak isteyen odaklar hem Paris hem de Moskova’daki cinayetleri işledi.

PKK eğer Kalaşnikov ya da rokete ihtiyacı olursa, bunu Ded Hasan’a iletiyorlardı. O da bunları nakit ya da uyuşturucu karşılığında temin ediyordu. Burada Ded Hasan’ın Gürcistan’da Kürt etnik topluluğu üyesi olarak doğması etkili olmuştu. Gazete yine de bu karara varmak için erken olduğu notunu düşüyor.

Usoyan’ın ailesi Ded Hasan’ın Gürcistan’a defnedilmesi için Gürcü yönetiminden izin isteyecek. Interfax’a açıklamada bulunan kaynak, Ded Hasan’ın ailesinin cenazeyi morgtan aldığını iddia etti.

Bir başka kaynak ise, Ded Hasan’ın Moskova’da Danilovskoye Mezarlığı’na gömüleceğini belirtti. Mezarlık suç örgütü üyelerinin defnedildiği alan olarak biliniyor.