Ded Hasan’ı Gürcistan kabul etmedi, cenaze Moskova’ya geri geldi

2219

Gürcistan, 16 Ocak’ta Moskova’da keskin nişancı tarafından öldürülen Ded Hasan lakaplı Kürt asıllı ünlü mafya babası Aslan Usoyan’ın (76) cenazesini kabul etmeyince, ceset uçakla Moskova’ya geri getirildi.

Rus basınına göre, cesedi götüren uçak Tiflis Havalimanı tarafından kabul edilmedi. Usoyan’ın ailesi Gürcü mercileri suçlarken, Tiflis Havalimanı yetkilileri iddiaları yalanladı. Gürcü Rustavi-2 televizyon kanalına atıfta bulunan İnterfaks haber ajansı, Gürcistan İçişleri Bakanı İrakli Garibaşvili’nin talimatıyla cesedi taşıyan uçağın kabul edilmediğini belirtti. Rustavi-2 kanalı, başkent Tiflis’te Usoyan’ın eşi ve kızının yaşadığını ve ailesinin cesedi Kukiya mezarlığında toprağa verilmesini istediğini kaydetti.

İnterfaks’a konuşan bir güvenlik görevlisi, Usoyan’ın Pazartesi günü Moskova’nın Danilovski mezarlığında toprağa verileceğini iddia etti.

Eylül 2010’da da Gürcistan doğumlu ve Yezidi Kürt asıllı ünlü Rus mafya babası Ded Hasan’a silahlı suikast düzenlenmişti. Saldırı yer altı dünyasında kanlı hesaplaşmanın bir sonucu olduğu iddia edilmişti. Gürcü asıllı mafya babası Tariel Oniani ile kanlı bir çatışma içinde olduğu kaydedilmişti. Oniani halen Moskova’da bir cezaevinde tutuklu bulunuyor. Oniani’nin adamlarının olayı gerçekleştirmiş olabileceği gelen iddialar arasında. Oniani’nin Soçi 2014 Kış Olimpiyatları’nda bazı projelerin paylaşımı konusunda Ded Hasan’la anlaşmazlığa düştüğü belirtiliyor.