Rus gazete darbecilerin planlarını yayınladı

370

Emekli Rus albay Leonid Habarov’un Rusya’nın Yekaterinburg kentinde silahlı isyan çıkarmayı planladığı iddia edildi. Habarov’a ait olduğu iddia edilen azınlıklara yönelik bir ölüm listesinin de olduğu belirtiliyor.

Komsomolskaya Pravda gazetesi, iddiayla ilgili Hava Komando Kuvvetleri (VDV) emekli albayının, 23 Ocak’ta mahkemede 2 arkadaşıyla yargılanacağını belirtti. Gazete, Habarov’un isyan hazırlığıyla ilgili not defterlerine de ulaştı. İddialara göre, her üç sanık 19 Temmuz 2011 yılında darbe yaparak ülke yönetimini ele geçirmek ve Ural bölgesinde silahlı isyan çıkarmak iddiaları ile tutuklanmıştı. Gazete darbe girişimcilerinin plan ve mühimmatlarının yer aldığı bilgileri de yayınladı.

resim tanımı girin

Haberde, isyancıların ele geçirilen not defterinde “kurşuna dizilecek kişilerin” listesinin yayınladığı belirtildi. Listenin başında Yekaterinburg kent Musevi Hahamı Zelik Aşkenazi, Musevi dernekleri başkanları Mihail Oştrah ve liya Haçkeleviç yer alıyor. Listede kentteki çoğu Kafkas kökenli olmak üzere etnik diaspora dernek liderlerinin isimleri yer aldı.

resim tanımı girin

Elektrik trafolarını patlatarak panik oluşturacaklardı

Habere göre, Rus güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonda isyancılara ait silah ve mermiler ele geçirildi. Haberlerde, isyancıların öncelikle İçişleri Bakanlığı’na ait silah deposunu ele geçirmeyi planladığı belirtiliyor. İddialara göre, 2 Ağustos Rusya Hava Kuvvetleri Günü’nde isyancılar önce kentte bir kaç elektrik trafosunu patlatarak halk arasında panik yapmayı planlıyordu.

Komsomolskaya Pravda, “İsyancılar kentte çok sayıda yandaş toplayarak Moskova’ya hareket etmeyi ve orada da binlerce yandaşının kendilerine katılacağını düşünüyordu.” bilgisini verdi.

İsyancıların avukatları ise iddiaları yalanladı.