Talat Çetin, Novaya Gazeta’nın iddialarını yalanladı

1776

Rusya’da Milli Güvenlik Akademisi’nde görev yapan Talat Çetin, Rusya’da yayın yapan Novaya Gazeta gazetesinde aleyhinde yer alan iddiaları yalanladı. Halen Akademide Dış Ekonomik İlişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Tümgeneral rütbesi ile görev yaptığını, kurumun resmi internet sitesinin de www.uacadnb.ru olduğunu söyledi.

Rusya federasyonu genelinde, Rusya’nın ve dost ve stratejik ortak ülkelerin çıkarlarını her platformda korumak, geliştirmek, ülke çıkarlarına zarar verecek her türlü eylem ve davranışa engel olmak ve diğer devlet kurumları ile işbirliği içerisinde faaliyette bulunmak gibi bir misyonları olduğuna değinen Çetin, resmi görevi dışında Türk vatandaşlarının haklarını korumak için de çalıştığını belirtti.

Novaya Gazeta’nın kendilerinden randevu talebinde bulunduğunu, ancak görüşmeye gelmediğini kaydeden Çetin, “Bu iftiralarla ilgili olarak Mahalli Novaya Gazetaya karşı hukuk süreci başlatılmış olup yargının bu konuda gerekli kararı vereceğine inanıyorum. Öncelikle benim kendimi FSB başkanının yardımcı ya da özel temsilcisi olarak tanıtmam iddiası son derece akıl dışı bir iddiadır. Milli Güvenlik Akademisi gibi bir kurumda Tümgeneral rütbesiyle başkan yardımcısı olarak çalışan bir kişinin böyle bir iddiada bulunmayacağını küçük çocuklar bile bilir. İkincisi iddia ismi geçen şahıslardan para alınmasıdır. Bu duruma gelince Özbekistan’da tutuklanan şahıslarla hiç görüşmedim. Ancak ilgili kişilerin aileleri bir şekilde bana ulaştı. Kendileri ile görüşmeler yapıp bilgi aldım. Daha sonra bu bilgiler doğrultusunda Özbekistan’a bizzat bu iş için gittim. Tanıdığım bütün üst düzey resmi görevlilerden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tahliyesi ve Türkiye’ye dönmesi için ellerinden geleni yapmalarını rica ettim. Hatta bütün şahsi dostluk ilişkilerimi sonuna kadar kullandım. Rusya’ya döndükten sonra da yine dostluk ilişkilerimi kullanmaya ve Türkleri kurtarmaya çalışmaya devam ettim. Burada belirtmek gerekir ki bu vatandaşlara yöneltilen suçlamalar sadece vergi kaçırmaktan ibaret değildi. Son derece ağır suçlamalarla karşı karşıya kalmışlardı. Gerekirse bunu resmi belgelerle ispatlarız. Nihayetinde bu çabalarımızın sonunda devlet başkanı yabancılara bir özel af ilan ederek ricaları yerine getirdi. Ve şahıslar evlerine döndü. Bunun benzeri Türk vatandaşlarını zor durumdan kurtarma çalışmalarını işadamı ya da işçiler olsun ben her zaman yapıyorum. Konuyla ilgili yardım ettiğim ve kendilerinden değil para almak elimden geldiğince destekte bulunduğum yüzlerce Türk vatandaşı ile görüşebilirsiniz. Burada manidar bir durum bulunmaktadır. Bu olayın başlaması ve bitmesi 2011 yılındadır. Aradan bu kadar süre geçtikten sonra bu iddiaların sanki yeni ve güncel bir olaymış gibi 24 ve 25 aralık 2012 de ortaya atılması oldukça manidardır. Gerçekten iddia edildiği gibi ismi geçen Türk vatandaşlarının bizden bir şikayeti olsaydı bir iki yıldır neden bir şikayette bulunulmadı. Bizi o zaman bulanlar şikayet etmek isteselerdi yine bulabilirlerdi. Ben bu konunun daha farklı boyutları olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Gazetede adı geçen Mansur R. ve Hasan Ç. Gibi şahısları tanımadığına işaret eden Çetin, “Bu iddialar tamamen düzmece ve karalama maksatlı iftiralardır. Yine gönderildiği iddia edilen 700.000 doların gönderildiği banka hesabı habere konu olan Türk vatandaşlarının Özbekistan’daki kendi şirket hesaplarıdır. Gerekirse banka dekontlarıyla bu durum ispatlanır… Son iki iddia oldukça komiktir. Dedektifler hem beni Rusya’da bulmuşlar ama sonra da beni tekrar Rusya’da bulamamışlar ve Rusya’ya dönmeme ihtimalim kesinmiş. Ben Rusya’da yaşayıp çalışmaktayım. Hem Türkiye’ye hem de icap eden her yere seyahat etmeye devam etmekteyim. Haklarımızı hukuk yoluyla aramaya devam edeceğiz.” dedi.