Rusya’da polis satışa çıkarılan meteor parçalarına el koydu

683

Rusya’nın Çelyabinsk bölgesinde meydana gelen meteor yağmuru ile ilgili gelişmeler sürüyor. Bölge polis sözcüsü Anjelika Çirkova, bir vatandaşın internet üzerinden meteor taşı satmaya çalışırken polisin baskın düzenlediğini ifade etti. 1984 doğumlu vatandaşın meteor olduğunu iddia ettiği taşa el konuldu.

Çirkova 60 gram olduğu belirtilen taşın meteor olup olmadığının inceleneceğini, vatandaşın da herhangi bir zehirlenmeye karşı sağlık kontrolünden geçirileceğini belirtti.

Bölge vatandaşlarının internet üzerinden meteor taşları satışları sürüyor. Satışın yapılıp yapılmadığı bilinmezken, ellerinde meteor olduğunu iddia eden vatandaşlar 300 dolarla 300 bin dolar arasında farklı fiyat taleplerinde bulunuyor.

İnternetten meteor satışları ile ilgili uyarıda bulunan Çirkova, bulunan parçanın içeriği bilinmeden ve herhangi bir sertifikasyon izni olmadan satışların yasal olmadığını söyledi.

Bölgeye düşen meteor parçaları bin 200’den fazla vatandaşın yaralanmasına neden olurken, binlerce binanın da camları kırılmıştı. Bölgede incelemelerde bulunan Rus bilim adamları Çebarkul gölünden çıkardıkları taşların meteor parçası olduğunu ve uluslar arası kayıt için de 2-3 aylık bir süreye ihtiyaçları olduğunu açıklamıştı.