Dünya’da en fazla milyarder Moskova’da, İstanbul altıncı

286

Rusya’nın Başkenti Moskova’nın dünyada en fazla milyardere sahip olduğu ortaya çıktı. Özel bir araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre, günümüzde Moskova’da geliri 1 milyar dolardan fazla olan 76 zengin yaşıyor.

Çin Araştırma Şirketi Hurun Research Institute (HRI) tarafından dünya üzerinde yaşayan zenginler üzerinde yapılan araştırma sonuçları açıklandı. Araştırmanın ortaya koyduğu verilere göre, dünya üzerinde geliri 1 milyar dolardan fazla olan 1453 zengin var.

Listede Moskova’nın ardından Dünya finans merkezi sayılan Newyork gelirken, bu şehirde yaşayan milyarder sayısı 70 olarak açıklandı. Son 10 yılda büyük bir atılım yaşayan Honk Kong ise, 54 milyarderle 3. sırada yer aldı. Çin’in Başkenti Pekin ise 26 milyarderle 4. sırada kendine yer buldu.

Açıklanan listeye göre Türkiye’de yaşayan toplam milyarder sayısı 31 olarak belirtilirken, bu sayının 26’sı İstanbul’da bulunuyor. Buna göre İstanbul dünya üzerinde 6. sırada yer alıyor.

Günümüzde en çok milyarder Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor. ABD’de 409 milyarder yaşarken, 3. sırada olan Rusya’da 88 milyarder bulunuyor.