Rusya’da çığ altında kalan 9 kişi yaşamını yitirdi

98

Rusya’da bulunan Avaçinski dağına gezi amaçlı tırmanan dağcılardan 3’ü soğuktan donmuş halde bulundu. Bölgeye gezi amaçlı gelen turistlerin, tur firması yetkilileri tarafından “dağa tırmanmayın“ uyarısını dikkate almadıkları öğrenildi.

Rusya’nın Kamçatka bölgesinde bulunan Avaçinski dağında kamp yapan 20 kişilik dağcı grubundan 1 kişi gruptan ayrıldı. Ayrılan kişinin geri dönmemesi üzerine gruptaki 3 dağcı kaybolan arkadaşlarını aramaya karar verdi. Ancak onlar da yoğun rüzgar ve kar nedeniyle ayrıldıkları kampa geri dönemedi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Acil Durumlar Bakanlığı, kaybolan 4 kişiden 3’ünün cesetlerine ulaşıldığını bildirdi. Gruptaki 1 kişinin ise yaralı olarak kurtarıldığı ifade edilen açıklamada, donmuş olarak bulunan cesetlerin 1’inin erkek, 2’sinin ise kadın olduğu belirtildi. Rus basınında yer alan bilgilere göre ise, ölen kişiler 19 yaşındaki Artem Galayda, 38 yaşındaki Şahova Yevgeniya ve 29 yaşındaki Yekaterina Kravçunovskaya.

Tuva Cumhuriyetinde 6 kişi çığ altında kaldı

Rusya Federasyonuna bağlı Tuva Cumhuriyetinde dağa kayak yapmak için gelen bir grup öğrenci çığ altında kaldı. Rusya İçişleri bakanlığı, yaşları 16 ila 17 arasında değişen 7 kişilik gruptan 6’sının 4 metrelik çığ altında kaldığı ve 1 kişinin ise kurtulmayı başardığını açıkladı. Bölgeye giden arama kurtarma ekiplerinin karın altında kalan öğrencileri çıkarmak için çalışma başlattığı ve bölge halkının da çalışmalara katıldığı ifade edildi.