IKEA, Rusya’da at eti bulunduğu gerekçesiyle sosis satışını durdurdu

117

IKEA Rusya şirketi, kendi restoranlarında sosis satışını durdurdu. Kurumdan yapılan açıklamaya göre bunun nedeni, sosislerde at etinin bulunması.

Kurumdan yapılan açıklamada, “Laboratuvar ortamında sosisler üzerinde yapılan araştırmada ürünlerde at eti tespit edildi. Bu nedenle IKEA şirketi, sosislerin satışının yasaklanması kararı aldı.” bilgisi verildi.

Olayla ilgili açıklama yapan Rusya Halk Sağlığı Dairesi yetkilileri, Ocak ayında Avrupa’da ortaya çıkan at eti skandalını hatırlatarak, IKEA Rusya şirketinin olayla ilgili hiç bir bağlantısının bulunmadığına dikkat çekti. Daire Başkanı Gennadi Onişenko, “IKEA Rusya şirketinin kuşkulandığı sosisler, Avrupa’da üretilen at eti ürünleriyle hiç bir ilişkisi yok. Rusya’daki söz konusu sosisleri, OOO TF Remit şirketi üretiyor.” açıklamasında bulundu.

Onişenko, Avrupa’da patlak veren at eti skandalıyla ilgili söz konusu Avrupalı ürünlerinin Rusya’nın ticari kurumlarında henüz bulunmadığına da işaret etti. Rus sağlık üst düzey yetkilisi, daha önce de Rus piyasasına at etinin sokulmaması için Avrupa Birliği’nden gerekli garanti talebinde bulunmuştu.

Ocak ayı sonlarında İngiltere’de donmuş gıdalarda at eti tespit edilmesinin ardından, yapılan araştırmalarda Fransa, İsveç, İrlanda ve diğer Avrupa ülkelerindeki gıdalarda da at eti bulunmuştu. Bunun üzerine harekete geçen Rusya Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) at etinden hazırlandığı gerekçesiyle Avusturya’dan 20 ton sosisin ithal edilmesini durdurmuştu.