Rusya’da ölü avukatın duruşması 22 Mart’a ertelendi

34

Rusya’da vergi kaçakçılığı suçlamasıyla yargılanırken 2009 yılında Moskova’daki Butırskaya cezaevinde 37 yaşındayken ölen avukat Sergey Magnitski'nin duruşması 22 Mart tarihine ertelendi.

Moskova’nın Tverski Semt Mahkemesi, olayla ilgili avukatlar Nikolay Gerasimov ve Kirill Gonçarov’un duruşmaya katılmamasını gerekçe göstererek davayı erteledi. Avukatlar ise yaptığı açıklamada, 60 ciltlik davanın sadece 5 cildini okuma fırsatı bulduğunu belirterek duruşmanın 10 Mayıs’a alınmasını istedi. Rus yargıç, mahkeme işlemlerinin makul zaman dilimine uyulması gerektiğini hatırlatarak duruşmayı 22 Mart’a erteledi.

İngiliz Hermitage Capital yatırım şirketinde çalışan Magnitski, emniyet birimleri tarafından çalıştığı şirketin vergi kaçakçılığı soruşturması kapsamında 2008'in Kasım ayında gözaltına alınmıştı. Hermitage Capital adlı sermaye şirketini kullanarak sahte beyannamelerle zimmetlerine 230 milyon dolar geçirdiğini söyledikten sonra gözaltına alınan Magnitski, 12 ay geçirdiği Butırskaya cezaevinde hayatını kaybetmişti.

Hapishane yetkilileri Magnitski’nin ölümünün kalp yetersizliği nedeni ile gerçekleştiğini açıklarken, avukatın yakınları ölüm nedeni olarak hapishanenin kötü şartları ve gereken tıbbi yardımın verilmemesi olduğunu iddia etmişti. Magnitski’nin ölümünün kamuoyunda sert tepkilere yol açması dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in de dikkatini çekmişti. Medvedev kısa süre içinde hapishane müdürü dahil 20 cezaevi görevlisinin işine son vermişti.

ABD ve AB konuyla ilgili Rusya’ya yönelik sert eleştiriler yapınca Rusya güvenlik görevlileri, geçen yıl Magnitski hakkındaki soruşturmayı yeniden açmıştı. Davada Magnistki’yi işe almasını sağlayan Hermitage Capital'in Genel Müdürü Bill Browder da gıyabında yargılanıyor. Avrupa Parlamentosu ve ABD, Rusya hukuk tarihinde ilk kez bir ölünün yargılanması kararını sert şekilde eleştiriyor.

Olay Rusya-ABD hattında başka bir gerginliğe de neden oldu. Magnitski’nin ölmesi üzerine ABD ve AB, Rusya'nın cezaevlerinde gerekli önlemlerin alınmadığını iddia ederek sorumlu bürokratların cezalandırılmasını talep etmişti. Bu bağlamda geçen yıl ABD’de çıkarılan Magnitski Yasası, bazı Rus bürokratların Amerika’ya girişinin engellenmesini öngörüyor. Bunun üzerine Aralık ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da tartışmalara rağmen parlamentoda oy birliğiyle kabul edilen ve Rus çocukların ABD'de evlatlık edinmesini yasaklayan yasayı imzalamıştı. Söz konusu yasanın Amerika'da onaylanan Magnitski Yasası'na yanıt niteliği taşıdığı biliniyor.