İngilizler, Litvinenko’ya 136 bin dolar ödemiş

150

İngiliz gizli İstihbarat Servisi’nin, Rus istihbarat servisi FSB eski ajanı Aleksandır Litvinenko’ya karşı istihbarat için 136 bin dolar ödediği ortaya çıktı.

İngiltere basının ortaya çıkardığı belgelerde, İngiliz istihbaratının Litvinenko’ya sahte bir pasaport sağladığı ve paraları da karısının hesabına yatırdığı görülüyor.

Belgelere göre, İngiliz istihbaratı MI-6, Litvinenko’ya ödediği paranın ilk taksidi olan 27 bin doları 2003 yılı sonunda ödemiş. Bu tarihten sonra, 2007 yılı mart ayına kadar İngilizler her ay düzenli olarak çiftin hesabına 3 bin dolar yatırmış.

Ayrıca, MI-6’nın Rus çiftin yol masraflarını karşıladığı ve bunun dışında İngiliz İstihbaratıyla özel görüşebilmeleri için özel bir telefon ayarladığı da ortaya çıktı.

Eski FSB Subayı Litvinenko, 43 yaşında Kasım 2006’da Londra’da zehirlenerek hayatını kaybetmişti. Eski Rus ajanının radyoaktif Polonyum-210 maddesiyle zehirlendiği tespit edilmişti.

YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.