Rus oligark zorda; “Kızıl Lenin” tablosunu bile satışa çıkardı

219

Londra’da sürgün hayatı yaşayan Rus milyarder Boris Berezovski’nin borçları yüzünden kendi mülk ve eşyalarını satışa çıkardığı iddia edildi. İngiliz Times gazetesinden Rus basınına yansıyan haberlere göre, Berezovski “Kızıl Lenin” isimli resmini bile satmaya hazırlanıyor.

Amerikan ressam Andrew Warhola’ın (1928—1987) çizdiği tabloyu Londra’da Christie’s müzayede salonunda açık artırma ile satmayı planlayan Berezovski, avukat hesaplarını ödemek için ayrıca başka mal ve mülkleri de satışa çıkarıyor. Tablonun 50 bin İngiliz sterlin değerinde olduğu biliniyor.

Habere göre, Rus milyarder Londra’nın Mayfair semtindeki ofisini kapatarak çalışanlarının işine son veriyor. Berezovski’nin satışa çıkarmayı planladığı eşyaları arasında 1927 yılı üretimli klasik Rolls-Royce antik otomobili de bulunuyor. Berezovski’nin İngiltere’nin pahalı bölgesi Surrey’de 25 milyon sterlin değerinde lüks villası ve Fransa’da da sahil kıyısında 180 milyon avroluk iki evi var.

Rus oligark 2003'ten bu yana kaçak olarak bulunduğu İngiltere'de yaşamaya devam ederken, Kasım 2007'de Moskova mahkemesi kaçak oligarkı gıyabında yargılayarak Aeroflot'un 215 milyon rublesini (70 milyon dolar) zimmetine geçirmek suçundan 6 yıla mahkum etmişti. Londra, Moskova'nın Berezovski'nin iadesi ile ilgili talebine şimdiye kadar olumlu karşılık vermiş değil. Berozovski, Londra’da Chelsea’nin sahibi Roman Abromoviç’e karşı açtığı 5,5 milyar dolarlık davayı kaybetmişti.