Kamboçya'da tutuklanan Rus oligark Duma’dan yardım istiyor

188

Kamboçya'da yılbaşından bu yana tutuklu bulunan Rus oligark Sergey Polonski, yardım için parlamento alt kanadı Duma'ya çağrı yaptı. Polonski, düştüğü durumla ilgili Duma'nın özel bir komisyon kurulması ricasında bulundu.

Facebook'taki kendi sayfasında Duma'ya seslenen Rus işadamı hukuksal mekanizmalar yoluyla Kamboçya cezaevinden kurtulması için ortaya attığı çok sayıda çabanın sonuçsuz kalmasını eleştirdi. Polonski, "Tutukluluğumla ilgili süre konusu ve gelecek kaderim belirsiz. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan tüm bu zaman dilimi içinde ciddi bir yardım halen alamadım." eleştirisi getirdi.

Kamboçya'nın Moskova Büyükelçisi Thay Vinna ile görüşen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı İgor Morgulov, tutuklu Rus işadamına yönelik soruşturma sürecinin sürüncemede bırakıldığından endişe duyduklarını iletti. Rus diplomat, soruşturmanın objektif yapılması gerektiğini de ifade etti.

Polonski 4 Ocak'ta 2 Rus arkadaşıyla Kamboçya polisi tarafından göz altına alınmıştı. Kamboçya polisi, Polonski ve arkadaşlarını yerel denizcilere saldırmakla suçluyor. 2 arkadaşı daha sonra serbest bırakılırken, Rus işadamına 3 yıl hapis cezası verilmesi bekleniyor.

Mirax Group’un eski başkanlarından Polonski, ulusal NTV televizyonun “NTVşniki” programında tartıştığı bir diğer Rus oligark Aleksandr Lebedev’den dayak yemişti. Eski KGB ajanı olan Lebedev, yumruk darbeleri ile Polonski’yi yere yıkmıştı.