Rosturizm: Mısır kaçak alkolle mücadelede Türkiye’yi örnek almalı

126

Mısır’da 2 Rus turistin kaçak alkolden zehirlenerek hayatını kaybetmesi, bir gencin gözlerinin kör olması üzerine Rusya Federal Turizm Ajanslığı (Rosturizm), Mısır’ı Türkiye’yi örnek almaya davet etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rosturizm basın sözcüsü İrina Şegolkova, Mısır’ın turizm sektöründe önlemlerini artırmaya davet etti. Şegolkova, “Mısır Turizm Bakanı bizi ziyaret ederek Rus turistlerin güvenliği hususunda Rusya ile memorandum imzalayacaktı. Ama ülke içi ağır durumlardan dolayı gelemedi. Mısırlıların, turistlerimizin güvenliği sağlaması için ellerinden gelen her şeyi yapmasından yanayız, bu yüzden ilk fırsatta bu konuyu tekrar gündeme getireceğiz.” dedi.

Türkiye’nin kaçak alkolle mücadele bağlamında çalışmalarını örnek veren Rosturizm sözcüsü, “Biz benzer sözleşmeyi Türkiye ile imzaladık. Orada çok şey değişti. Örneğin Türkler tüm otellerde sadece sertifikalı alkolün satılmasını zorunlu hale getirdi. Benzer uygulama Mısır’da da yapılmalı. Her şişe kontrol edilmeli ve sertifika belgesi almalı. Ancak bu işlemlerin ardından o alkol turistin masasına konulmalı.” çağrısında bulundu.

Mayıs 2011’de Bodrum’da aldıkları kaçak içki nedeni ile Rus turistler zehirlenmiş, beş Rus turist yaşamını yitirmişti. Olay Rus basınında geniş yankı bulurken, Bodrum Savcılığı inceleme başlatmıştı. Feci olay sonrası Türkiye'nin birçok ilinde sahte alkol operasyonu düzenlenmişti.