Rus oligark Berezovski öldü; intihar şüphesi var

212

İngiltere’de siyasi sığınmacı olarak yaşayan Kremlin karşıtı söylemleri ile öne çıkan Rus oligark Boris Berezovski 67 yaşında Londra’da yaşamını yitirdi.

Berezovski’nin damadı Yegor Shuppe, Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Boris Berezovski öldü” yazdı. Henüz Berezovski’nin ölümü ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Berezevski’nin Rusya’da bulunan avukatı Andrey Borovkov ise müvekkili ile iletişime geçmediğini, ölüp ölmediği ile ilgili bir açıklama yapamayacağını söyledi.

Rus haber portalı NEWSru kendi kaynağından edindiği bilgiye göre, Berezovski’nin banyoda ölü olarak bulunduğunu yazdı. Rus televizyonlarına konuşan bir başka kaynak ise, Berezovski’nin son dönemde aleyhine sonuçlanan davalar nedeni ile zor günler yaşadığını ve intihar etmiş olabileceğini iddia etti.

Rus oligark Berezovski, borçlarını ödeyebilmek için Amerikan ressam Andy Warhol’un fırçasından çıkan çok özel “Kızıl Lenin” tablosunu 202 bin dolara satması ile gündeme gelmişti.

Berezovski, Chelsea’nin de sahibi olan eski ortağı Roman Abromoviç aleyhine açtığı 4,7 milyar dolarlık davayı kaybetmiş, Sbineft hisselerini Abromoviç’in haksız olarak el koyduğunu iddia eden Berezovski, mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kalmıştı.

Berezovski, eski eşi Galina Beşarova’dan boşanmak için de İngilitere yargı tarihinin en yüksek nafakası 330 milyon dolar ödemişti.

Zor günler yaşayan Rus milyarder Londra’nın Mayfair semtindeki ofisini kapatarak çalışanlarının işine son verme kararı almıştı. Berezovski’nin satışa çıkarmayı planladığı eşyaları arasında 1927 yılı üretimli klasik Rolls-Royce antik otomobili de bulunuyordu. Berezovski’nin İngiltere’nin pahalı bölgesi Surrey’de 25 milyon sterlin değerinde lüks villası ve Fransa’da da sahil kıyısında 180 milyon avroluk iki evi bulunuyordu.

2003'ten bu yana kaçak olarak İngiltere'de yaşayan Berezovski, Kasım 2007'de Moskova mahkemesi gıyabında yargılayarak Aeroflot'un 215 milyon rublesini (70 milyon dolar) zimmetine geçirmek suçundan 6 yıla mahkum etmişti. Londra, Moskova'nın Berezovski'nin iadesi ile ilgili talebine şimdiye kadar olumlu karşılık vermedi.