Rusya kimyasal silahların yüzde 70’ini imha etti

74

Rusya’nın 1997’de kabul ettiği Uluslar arası Kimyasal Silahlar Konvansiyonuna uygun olarak kimyasal silahlarının yüzde 70’ini imha ettiği açıklandı. Rusya’nın 2015 başına kadar tüm kimyasal silahlarını imha etmesi planlanıyor.

Interfax’a açıklamada bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı uluslar arası anlaşmalar departmanı direktörü Viktor Holstov, Rusya’nın anlaşmayı imzalayan diğer ülkelerden çok daha fazlasını yerine getirdiğini söyledi.

Holstov, “Rusya 29 bin ton kimyasal silah imha etti. Bu rakam toplam deponun yüzde 73’üne denk geliyor. Konvansiyona imza atan diğer ülkelerin hepsinden daha çok kimyasal silahımızı imha ettik.” dedi.

Sadece geçen yıl 4 bin ton kimyasal silah imha ettikleri bilgisini veren Holstov, 31 Aralık 2014’e kadar alınan ek süre ile birlikte yükümlülüklerini tamamı ile yerine getirmeyi planladıklarını ifade etti. Rusya Aralık 2011 olarak belirlenen son tarihi Aralık 2014 olarak revize etmişti.

Revizenin Rusya’ya yönelik herhangi bir yaptırım olmadan gerçekleştiğini hatırlatan Holstov, sürenin uzatılması ile ilgili yeni bir talepte bulunmayacaklarını belirtti.

Rusya kimyasal silahların üretimi, geliştirilmesi, depolanması, taşınması ve kullanımını yasaklayan Kimyasal Silahlar Konvansiyonu’nu 1993’te imzalamış ve 1997’de de onaylamıştı. Rusya 1997’den bu yana kimyasal silahların imhası ile ilgili program çerçevesinde 230 milyar ruble (7,18 milyar dolar) harcama yaptı. Udmurtia Cumhuriyeti’ndeki Kambarka tesisleri dahil kimyasal imha çalışmaları için 6 ayrı tesis inşa edildi.

ABD daha önce belirlenen 27 bin tonluk kimyasal silah stokunun imhası için 2021 olarak belirlenen süreyi 2023’e ertelemişti. Dünya genelinde ise 31 Ocak 2012’ye kadar toplam 50 bin tonluk kimyasal silah imha edildi. Bu miktar toplam stokun yüzde 73’ünü oluşturuyor.

Kimyasal Silahlar Konvansiyonu’nu bugüne kadar toplam 188 ülke imzalamış durumda. Bu ülkeler toplam kimyasal silah kapasitesinin yüzde 98’ini elinde bulunduruyordu. Suriye, Mısır, Angola, Güney Sudan, Somali ve Kuzey Kore anlaşmaya dahil olmayan ülkeler.