Rusya’da 339 asker görev başında öldü

106

Rusya’da 2012 yılında toplam 339 asker kaza ve diğer suçlar nedeni ile silah altında iken yaşamını yitirdi. 2 bin 783 asker de çeşitli şekillerde yaralandı.

Rusya Başsavcısı Yuri Çayka konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Uyuşturucu ile bağlantılı suçlarda ordu içinde yüzde 38 artış oldu. Bu çok tehlikeli bir durum.” uyarısında bulundu.

Geçen yıl subaylar arasında suç sayısında bir önceki yıla göre önemli değişiklik olmazken, 3 bin civarında vaka kayıtlara girdi.

Orduda yolsuzluk ve rüşvet vakalarından 529 kişi mahkum oldu. Bunlardan 316’sı üst düzey komutan ve 3’ü de general rütbesinde bulunuyor.

Hapishanelerde 3907 kişi yaşamını yitirdi

Hapishanelerle ilgili de değerlendirmede bulunan Çayka, 43 binin üzerinde yaşam koşulları ile ilgili ihlalin tespit edildiğini söyledi. Sağlık hizmetleri ve hijyen açısından da sorunlar olduğuna değinen Başsavcının raporuna göre 3907 kişi hapishanelerde yaşamını yitirdi. HIV, verem, uyuşturucu bağımlılığı ve diğer sağlık sorunları ölümlerin başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Hapishanelerde yasak olan ürünler ise 2012’de artarak varlığını sürdürüyor. Çayka’nın 24 Nisan Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi’ne sunacağı rapora göre, 21 ton kaçak alkol, 10 binin üzerinde cep telefonuna hapishanelerde el kondu. 2012’de hapishanelerde 28 kişi öldürülerek yaşamını yitirdi.