Rusya 1 Mayıs işçi bayramında sokakları doldurdu

169

Rusya’da 1 Mayıs işçi bayramı çeşitli siyasi parti ve örgütler tarafından coşkuyla kutlandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen ay tesis ettiği eski SSCB madalyası “İşçi Kahramanı” madalyasını 5 kişiye sunarak onurlandırdı.

Kuzeydeki St.Petersburg kentinde düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşüne yaklaşık 150 bin kişi katıldı. St.Petersburg Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, yürüyüşte yaklaşık 30 kişi kavga çıkardı. Açıklamada, “30 kişi Dvortsovaya Ploşad meydanında asayişi bozdu. O sırada meydanda Birleşik Rusya Partisi (iktidar) miting yapılıyordu. Hepsi göz altına alınarak karakola götürüldü.” bilgisi verildi. Kavganın ırkçı ve anarşist gruplar arasında çıktığı da kaydedildi.

resim tanımı girin

St.Petersburg’un Nevski caddesinde yapılan dev yürüyüşe komünist, milliyetçi, sendika, anarşist ve çeşitli sol örgüt yanlıları katıldı. Dvortsovaya Ploşad meydanında Birleşik Rusya Partisi mitingine bir kaç bin kişi katılırken, çevrede polis ve Kozak birliklerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlerden kaçmadı.

Başkent Moskova’da da başka Komünist Partisi olmak üzere çeşitli siyasi parti ve örgütler meydanları doldurdu. Moskova’daki yürüyüş ve mitinglere yaklaşık 70 bin kişi katıldı. Bazı sol örgüt yandaşları ve anarşistler Putin aleyhine slogan attı. Komünist Parti’nin yürüyüşüne yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

resim tanımı girin

Moskova’da ırkçılar Şukinskaya metrosu yanında yürüyüş düzenledi. Anarşistler ise Tverskaya bulvarı yakınlarında miting düzenleyerek Bolotnaya Meydanı’nda tutuklanan göstericilerin serbest bıtakılmasını talep etti.

resim tanımı girin

Moskova’nın merkezinde aşırı sağcı Liberal Demokrat Partisi miting düzenledi. Mitingde konuşan parti Başkanı Vladimir Jirinovski, “asıl kendisinin işçi haklarından yana olduğunu” ifade ederek, “Sendikacılar ancak 1 Mayıs’ta bağırır çağırır. Peki kışın neler yapıyorsunuz?! Uyuyorsunuz!” diyerek sert eleştiride bulundu.

resim tanımı girin

Putin’e göre ülkeyi ayakta tutan meslekler

Rusya Devlet Başkanı Putin, eski SSCB’nin en yüksek işçi madalyası “Kahraman İşçi” madalyasını aralarında 3 işçi, 1 sanatçı ve 1 doktor olmak üzere 5 kişiye sunarak onurlandırdı. St.Petersburg’un Konstantinovski Sarayı’nda düzenlenen törende konuşan Putin, tarihi hatıraların muhafaze edilmesinin çok önem arzettiğini kaydederek, “O eski saygıyı tekrar canlandırmamız lazım, ülkeyi ayakta tutan meslekleri canlandırmamız lazım. Bu meslekler mühendis, işçi, çiftçi, öğretmen, hekim.” dedi.

Rusya’nın genelinde düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına yüz binlerce kişinin katıldığı belirtildi.