Rusya'da Türk şehitliği anlaşması TBMM'de

224
  1. Dünya Savaşı sırasında esir düşerek Rusya topraklarında defnedilen Türk askerleri için şehitlik yapılacak. Savaş sırasında memleketlerinden binlerce kilometre uzakta esir düşen ve bir daha geri dönemeyen Türk askerlerinin anısına Rusya Federasyonu’nun Krasnoyarsk bölgesindeki defin yerlerinde şehitlik inşa edilecek. Buna göre Türkiye vatandaşları, 1. Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de ölen Anzakların torunlarının her yıl Çanakkele’ye yaptıkları ziyaret benzeri törenleri yine 1. Dünya Savaşı’nda ölen Türk askerleri için Rusya’da yapabilecek.

İki ülkenin Dışişleri Bakanları Ahmet Davutoğlu ve Sergey Lavrov arasında 3 Aralık 2012 tarihinde imzalanan; Türkiye Cumhuriyeti topraklarında bulunan Rus defin yerleri ve Rusya Federasyonu topraklarında bulunan Türk defin yerleri hakkındaki anlaşmaya ilişkin tasarı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Buna göre savaş sırasında ölen ve iki ülke topraklarında defnedilen askerler için şehitlik yapılacak; devletler bu şehitliklerin ziyareti konusunda diğer ülke vatandaşlarına kolaylık sağlayacak. Bu anlaşmayla kendi memleketinden binlerce kilometre uzaklarda Osmanlı adına savaşan ve bir daha geri dönemeyen Türk askerlerinin hatıraları aradan geçen yüzyıl sonra yaşatılacak.

Şehitliklerin yapılması için önce iki devlet de kendi topraklarında defnedilen diğer ülke askerlerine ait kişisel bilgileri ve listeleri paylaşacak. Daha sonra askerlerin milli ve dini gelenekleri dikkate alınarak defin yerleri düzenlenecek. İki taraf da diğer ülke vatandaşlarının şehitlikleri ziyaret etmesine kolaylık sağlayacak. Devletler kendi topraklarındaki şehitliklerin bakımı ve güvenliğini sağlamaktan sorumlu olacak.

Krasnoyarsk Bölgesi’nde yatan askerleri için yehitlik inşa edilirken Viladivostok, Petrovski ve Hirov şehirlerinde bulunan Türk askerlerinin de künye tespitleri yapılarak bu şehirlerde de birer anıt inşa edilecek. Eğer bu bölgelerde de Türk askerlerine ait mezar kalıntıları bulunursa bulunduğu yerlerde şehitlik yapılacak.

Anlaşmaya göre ayrıca; askerlerin naaşlarının anavatanlarında tekrar defnedilmek üzere çıkarılması sadece ilgili tarafın talebini ve diğer tarafın onayını diplomatik kanallardan bildirmesi halinde gerçekleştirilecek.