ABD Büyükelçisi ajan krizi nedeni ile Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda

205

ABD Moskova Büyükelçisi Michael McFaul önceki gün CIA adına ajanlık yaptığı iddiası ile yakalanan üçüncü katip Ryan Christopher Fogle ile ilgili bilgi almak için Rusya Dışişleri Bakanlığını ziyaret etti.

Rus basını Büyükelçinin araçla bakanlığa geldiğini, basın mensuplarına gülümseyerek el salladığını, bir saatlik bir görüşmenin ardından da herhangi bir açıklamada bulunmadan bakanlıktan ayrıldığını duyurdu.

Ria Novosti’nin edindiği bilgiye göre McFaul, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riabkov tarafından kabul edildi. Riabkov’un yaşanan casus skandalı ile ilgili Amerikalı yetkiliyi bilgilendirdiği ifade ediliyor.

Salı günü Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), büyükelçilikte üçüncü katip olarak çalışan diplomat Fogle’in, Rus istihbarat teşkilatı elemanını para karşılığında Amerika lehine çalışması için teklifte bulunurken suçüstü yakalandığını açıklamıştı.

Fogle’ın görüntülerini ve fotoğraflarını basına dağıtan FSB, Amerikalı ajanın peruk ve gözlüklerle kimliğini gizlediğini ve iletişim için teknik cihazlar kullandığını belirtmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Fogle’ı sorgusunun ardından “istenmeyen adam” ilan etti ve bir an önce Rusya’yı terk etmesini istedi.