RUTİD ve RTİB'den 19 Mayıs Kutlaması

93

Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) Başkanı Esat Sarı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Sarı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, 19 Mayıs ruhunun büyük bir inanmışlığın destanı ve dünya tarihinde eşine zor rastlanır bir kahramanlık timsali olduğunu belirtti.

Bağımsızlık ateşini Karadeniz'de yakan Atatürk'ün, Anadolu'nun heyecanına, aşkına, vatanseverliğine, bağımsızlık isteğine ses verdiğini ve ülkenin kalkınmasının Anadolu coğrafyasından geçeceği bilinci ile düşüncelerini harekete geçirdiğini ifade eden Sarı, şunları kaydetti: "O gün olduğu gibi bugün de gençlerden ülkemizin beklentileri yüksektir. Geleceğimiz olan gençlerimizin iyi yetişmesi, eğitim ve öğretim seviyelerinin yükselmesi, sportif ve sosyal alanlarda aktif olmaları gençlerimiz için çok önem arz etmektedir. Türk milletinin, kendi kaderinde ve ülke yönetiminde söz sahibi olmasının miladı olan 19 Mayıs’ın anlamının daha net olarak anlaşıldığı günümüzde Atatürk’ün gösterdiği hedefe koşar adım ilerlemenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Ülkemiz sahip olduğu kazanımlarını daha ileriye taşıyacak, barış, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü temelinde süratle yükselmeye ve Cumhuriyetin 100. yılında koyduğu hedeflere kararlılıkla yaklaşmaya devam etmektedir.

Bu duygular ile bu şanlı yolda emek veren, ter döken, kan veren, can veren, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi gönül borcu ile anıyor, muasır medeniyet hedefine yürüyen her yaştaki Türk gencinin vatanına, milletine, örf, adet ve geleneklerine bağlı tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını en derin kalbi duygularımla kutluyorum."

RTİB Başkanı Naki Karaaslan da yayınladığı mesajında şu değerlendirmede bulundu:

Cumhuriyetimizin Teminatı Gençlerimizdir.

‘Milletin Bağımsızlığını gene milletin azim ve kararının kurtaracağına’inanan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs da Samsun’ a ayak basmış,Kurtuluş Savaşımızın meşalesini yakarak bağımsızlık harekatı tüm yurda yayılmış akabinde Milli mücadelemiz zaferle sonuçlanmıştır.

Zor koşullarda kurulan Cumhuriyeti Atatürk Türk Gençliğine armağan etmiştir. Bu kutsal emaneti korumak ve yaşatmak gelecek nesillere aktarmak, Türk Gençliğinin en temel görevidir. Atatürk: “Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır.” derken gençliğe verdiği önemi gözler önüne sermiştir Be vesile ile Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı`nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını gönülden kutluyorum.”