Rus istihbaratı: CIA kırmızı çizgiyi aşınca ajanı ifşa ettik

548

Rusya resmi iç istihbaratı FSB, Amerikan CIA istihbaratının Moskova’ya yönelik faaliyetlerinde “kırmızı çizgiyi” aşması sonucunda ajan Ryan Christopher Fogle’i tüm dünyaya ifşa etmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Rus basınına göre, FSB Rus istihbarat görevlilerini ajan yapmaya çalışan Amerikan meslektaşlarını uzun yıllar sabretti, afetti ve bu faaliyetlerinden vazgeçmesini istedi. Fakat ajan Fogle olayı bardağı taşırdı. 14 Mayıs’ta FSB görevlileri, ABD Moskova Büyükelçiliği’nde “3. katip” olarak çalışan CIA ajanı Fogle’i suçüstü yakalamıştı.

FSB Halkla İlişkiler Merkezi’nden İnterfaks haber ajansına yapılan açıklamada, konuyla ilgili CIA’yi uyardıkları ifade edildi. FSB yetkilisi, “Ekim 2011’de FSB CIA’ın Moskova sorumlusu Holl Steven’i resmi şekilde şöyle uyardı: Eğer Rus güvenlik güçlerine yönelik ajan yapma gibi provokasyon eylemlere devam ederseniz bu durumda Rusya CIA subayları hakkında ifşa girişiminde bulunacak.” bilgisini verdi.

Bu resmi uyarı yazısında FSB, CIA ajanlarının ajan yapmaya çalıştığı Rusya vatandaşlarının net şekilde isimleri ve bu eylemde yer alan CIA ajanları hakkında bilgilerin yer aldığını belirten FSB görevlisi, “Durumla ilgili dönemin ABD ulusal istihbarat başkanı Clapper James’e bilgi verildi.” dedi.

Ocak ayında da yakalanan diğer CIA ajanı Benjamin Dillon’un son uyarı olduğuna dikkat çeken FSB görevlisi, “ABD Büyükelçiliği’nde “3. katip” adı altında çalışan Dillon, Fogle gibi benzer faaliyette bulundu. 11 Ocak’ta Rusya Dışişleri tarafından “istenmeyen adam” ilan edildi ve 15 Ocak’ta ülkemizi terketti.” dedi.

Fakat bu işlemlere rağmen CIA’nın Rusya’ya karşı küstahlığını devam ettirmesine tepkisini dile getiren FSB görevlisi, “Fogle olayı ile CIA “kırmızı çizgiyi” aştı ve resmi prosedürlere uyarak tepki vermek zorunda kaldık.” şeklinde konuştu.

Fogle’in asıl bir ajan olduğunu ve Rusya’ya geldiği günden itibaren izlendiğine işaret eden FSB görevlisi, “Fogle’in Moskova’ya geldiği Nisan 2011 tarihine kadar kendisinin CIA’nın kadrosunda yer aldığı konusunda bilgimiz vardı.” dedi.

CIA dahil tüm yabancı istihbarat yetkililerinin FSB’nin ilgi alanında olduğunu belirten Rus yetkili, “Amacımız Rusya’nın güvenliğine zarar verebilecek istihbarat güçlerinin herhangi bir olası faaliyetlerinin önünü almak.” dedi.

Bu arada Rus televizyonu ajanlık yaparken yakalanan Fogle’un Pazar günü ülkeyi terk ettiğini duyurdu.