Büyükelçi Sezgin: Rusya, Reyhanlı’da yaşanan acımızı paylaştı

193

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, Hatay kenti, Reyhanlı ilçesinde yaşanan acıyı Rusya’nın kendileriyle paylaştığını belirtti. 11 Mayıs’ta meydana gelen terör saldırılarında 40’dan fazla kişi yaşamını yitirdi ve yaklaşık 100 kişi de yaralanmıştı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle Moskova Büyükelçiliği rezidansında Rusya’da eğitim gören öğrencileri ağırlayan Büyükelçi, Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine yaptığı özel açıklamada, “Reyhanlı’da yaşanan terör saldırıları bayram neşemizi kararttı. Bayramı buruk kutluyoruz. Rusya halkı olarak hepsi bu faciadan etkilendi. Gazeteci, siyasetçi, bürokrasi ve başka dostlarımız net mesajlarla bize başsağlığı taziyesinde bulundu. Rus dostlarımız terör saldırılarını kınadı, üzüntülerini, taziyelerini bize gönderdi, acımızı paylaştı. Bizi o sıkıntılı günümüzde yalnız bırakmadılar. Buradan Rus dostlarıma çok teşekkür ediyorum. İşte asıl dostluk da budur.” şeklinde konuştu.

resim tanımı girin

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı öğrencilerle kutlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Büyükelçi Sezgin, “Her sene 19 Mayıs’ta kıymetli öğrencilerimizi davet ediyoruz. Zaten ne Türkiye öğrencilerimizi ne de onlar Türkiye’yi unutmadı. Fakat onların bu bayram heyecanını elçilik rezidansında daha da çoşkulu şekilde kutlamalarından yanayız. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizle 19 Mayıs’ı beraber kutlamak bizler için de mutluluk payı, aynı zamanda bir vazifemiz.” dedi.

resim tanımı girin

Tören, Reyhanlı faciasında hayatını kaybeden insanların anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Daha sonra Büyükelçi Sezgin, öğrencilerle bir araya gelerek eğitim ve genel sorunlarıyla ilgili bilgiler aldı.

Yaklaşık 200’e yakın konuğun katıldığı bayram resepsiyonunda Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) Başkanı Esat Sarı, Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Moskova Temsilcisi Ali Tırnava, Türk diplomat, işadamları ve sivil toplum yetkilileri de hazır bulundu.