Kadirov’un sözcüsü: Türkiye’de öldürülen Ünlü’yü tanımıyoruz

378

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti lideri Ramazan Kadirov’un sözcüsü, Ankara Balgat’ta dün uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Çeçen asıllı Türkiye vatandaşı Medet Ünlü’yü tanımadıklarını açıkladı.

Türk basının Ünlü’yü Çeçenistan Fahri Konsolosu olarak tanıtması ile ilgili sorulara yanıt veren Kadirov’un sözcüsü, “Bugüne kadar bu şekilde bir ismi hiç duymadık.” dedi.

Ria Novosti’ye açıklamada bulunan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’nin başkentinde öldürülen Çeçen iş adamı Çeçenistan’ın Türkiye’deki resmi fahri konsolosu değil… Rusya Federasyonu’nun fahri konsolosu sadece İzmir’de var. Başka fahri konsolos yok. Yabancı bir ülkenin herhangi bir temsilciliği ya da özel bölgelerine ait herhangi bir fahri konsolosu Dışişleri Bakanlığı üzerinden olması gerekiyor. Biz Çeçenistan’la ilgili fahri konsolosluk açılması ile ilgili herhangi bir başvuru almadık.” bilgisini verdi.

Rus basınında yer alan haberlerde Ünlü’nün Çeçen yönetimi eleştirdiği, kendisini muhalefetin kullandığı Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’nin fahri başkonsolosu olarak ilan ettiği belirtiliyor.

Itar-Tass’a konuşan Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Ünlü’nün Türkiye’de fahri konsolos olduğu ile ilgili bilgilerin gerçek dışı olduğunu kaydetti. Yetkili, “Onun resmi bir statüsü yoktu. Ünlü, Türk vatandaşı ve tanınan bir iş adamı idi. Soruşturmalar sürüyor. Sonuçlar birkaç gün içinde açıklanacak.” dedi.