Rusya mahkemesi Punkçı kızın tahliye talebini reddetti

138

Rusya’nın Bereznikovski Kent Mahkemesi, cezaevinde tutuklu bulunan Rus Pussy Riot punk grubu üyesi Mariya Alyohina’nın süresinden önce serbest bırakılması ile ilgili talebini reddetti.

Şubat 2012’de Moskova’nın merkezindeki Kurtarıcı İsa Kilisesi’ne girerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı şarkı söyleyen Pussy Riot’un üyeleri Nadejda Tolokonnikova ve Ayohina 2 yıl hapis cezası alırken, Yekaterina Samutseviç ise serbest bırakılmıştı. Muhalif siyasi şarkılarıyla tanınan kızlar, holiganlık ve toplumda dini nefreti körüklemekle suçlanıyor.

Rus basınına göre, duruşmaya punkçı kızın kendisi ve avukatı katılmadı. Duruşmadan 1 gün önce Alyohina, duruşmaya katılmaya izin verilmediği gerekçesiyle açlık grevine başladı.

26 Nisan’da Mordovya Mahkemesi de, diğer üye Tolokonnikova’nın serbest bırakılmasını reddetmişti.

Mart ayında Amerikan ünlü pop yıldızı Madonna, Pussy Riot punk grubu üyelerinin tutuklanmasını eleştirerek Devlet Başkanı Putin’e ağır hakarette bulunmuştu.

Dünyaca ünlü müzik grubu The Beatles’ın eski üyesi olan Paul McCartney de, Pussy Riot punk grubu üyelerini savunmak için Putin’e mektup göndermişti.