Kamçatka 8,2 ile sallandı, Moskova’dan hissedildi, tsunami uyarısı yapıldı

162

Rusya’nın uzak doğu bölgesi Kamçatka yarımadasında 8,2 şiddetinde deprem meydana geldi. Moskova saati ile 9:44’de gerçekleşen deprem Rusya’nın doğu bölgelerinde hissedildi.

Deniz tabanının 600 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem nedeni ile tsunami uyarısı yapıldı. Ancak uyarı daha sonra kaldırıldı.

Rusya Acil Durum Bakanlığı, depremin sarsıntılarının Moskova’da da hissedildiğini, ancak herhangi bir can ya da mal kaybına yol açmadığını belirtti.

Interfax’a açıklamada bulunan Acil Durum Bakanlığı Sözcüsü İrina Rossius, “Ohotskaya Denizi’nde gerçekelşen depremin çok küçük bir sarsıntısı Moskova’da da hissedildi.” dedi.

Moskova’da bazı vatandaşlar Acil Durum Bakanlığı’nı arayarak depremi hissettiklerini söyledi. Sibirya’nın bazı bölgelerinde de hissedilen deprem nedeni ile vatandaşlardan bazıları evlerinden dışarı çıktı.

Deprem Magadan, Barnaul, Tomsk, Krasnoyarsk, Kemereovo kentlerinde hissedilirken, bazı evlerin camları kırıldı ve yüksek binaların üst katlarında eşyaların düştüğü gözlendi. Krasnoyarsk’da hissedilen depremin 2 şiddetinde olduğu belirtiliyor.

Rusya Federal Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Genadi Onişenko, başkent Moskova’nın deprem kuşağında olmadığını, kentte herhangi bir depremin yaşanmasının çok düşük bir ihtimal olduğunu söyledi. Ancak uzmanlar 4 Mart 1977’de Moskova’da 4 şiddetinde bir depremin gerçekleştiğini hatırlatıyor.