Türkiye Büyükelçiliği’nden Nazım’a özel ziyaret

270

Şair Nazım Hikmet’in 50. ölüm yıldönümü vesilesiyle Moskova’nın tarihi Novodeviçye Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninden önceki saatlerde Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin’in şairin mezarını ziyaret ettiği kaydedildi.

Elçiliğin facebook sayfasından yapılan açıklamada, “Nazım Hikmet’in 50. ölüm yıldönümünü vesilesiyle, 3 Haziran 2013 tarihinde Moskova Novodeviçi Kabristanı'ndaki kabri ziyaret edilmiş ve Büyükelçiliğimiz mensuplarınca çelenk bırakılmıştır.” denildi.

resim tanımı girin

Törende Büyükelçi Sezgin’in yanısıra Türk diplomatlar Gökhan Turan, Turhan Dilmaç, Mehmet Akif Koç ve diğer elçilik görevlileri hazır bulundu.

Daha sonra saat 11.00’de (MSİ) Rusya’da faaliyet gösteren Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB), Nazım Hikmet’i Anma Komitesi ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın organize ettiği anma töreni gerçekleştirildi.

Etkinlikte bazı vatandaşlar Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etmek için pankart açarken, konuşmacıların yoğun bir şekilde Taksim gösterilerine atıfta bulunması dikkat çekmişti.