Sözcüsünden Putin’in özel yaşamına saygı çağrısı

343

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve eşi Lyudmila Putina’nın dün akşam saatlerinde medeni bir şekilde boşandıklarını açıklamaları Rusya’da şok etkisi oluşturdu. Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov, Başkanın özel yaşamına saygılı olunmasını ve bu alana girilmemesini istedi.

Interfax’ın Putin’in kızları Mariya ve Katerina’nın boşanma kararını nasıl karşıladıkları yönündeki sorusuna cevap veren Peskov, “Putin’in özel yaşamı ile ilgili konular kendisini ilgilendiriyor. Putin bunu kamuoyuna yansıtmıyor. Bu onun kararı ve bu hakka da sahip. Buna saygı duyalım.” dedi.

Lyudmila Putina’nın sonraki yaşamı ve Moskova dışında bulunan Novo-Ogoryovo devlet başkanlığı rezidansından ayrılıp ayrılmayacağı ile ilgili de bilgisi olmadığını belirten Peskov, ayrılık kararını açıklama konusunda herhangi bir zaman ve mekanın önceden belirlenmediğini, her şeyin kendiliğinden geliştiğini ifade etti.

Peskov, Putin’in henüz resmi olarak boşanma işlemlerinin gerçekleşmediğini, ayrılık kararını kamuoyu ile paylaştıklarını belirtti.

Dün akşam saatlerinde Kremlin Sarayı’nda düzenlenen Victor Hugo’nun Notre Dame de Paris romanından uyarlanan Esmeralda balesini izleyen çift uzun süredir ilk kez kamuoyu önüne birlikte çıktı.

Putin ve eşi Lyudmila’nın gösteri boyunca sakin olmaları, Lyudmila’nın ise sürekli gülümsemesi dikkat çekti. Açıklama yapılırken, Putin’in sakinliği, Lyudmila’nın ise kızgın olması gözlerden kaçmadı.

Putin, Lyudmila ile 28 Temmuz 1983’te evlenmişti. Putinlerin Mariya (1985) ve Katerina (1986) iki kız çocukları bulunuyor.