Bugün “Rusya Günü”; halkın yarısı ne bayramı olduğunu bilmiyor

249

Rusya 12 Haziran’ı “Rusya Günü” olarak kutluyor. Levada Araştırma Merkezi’nin yaptığı çalışmaya göre vatandaşların yüzde 50’si 12 Haziran Bayramı’nın ismini bilmiyor.

Halkın yüzde 30’u 12 Haziran’ı ilan edildiği ilk ismi ile “Ulusal Bağımsızlık Günü’nün İlanı” olarak biliyor. Yüzde 7 tatilin ismini hatırlamazken, yüzde 7 tatil olduğunu da bilmiyor.

Rusya Federasyonu’nun ilk kongresi 12 Haziran 1990’da Rusya’nın Ulusal Bağımsızlığı’nı ilan etti. 2002’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bayramın ismi “Rusya Günü” olarak değiştirdi.

Kimi uzmanlara göre ise Sovyetler Birliği’nden ayrılan Rusya’nın bağımsızlığını kutlamak anlamsız.

Rusya muhalefeti ise 12 Haziran’da sokaklara çıkmayı planlıyor.

Rusya’nın Sesi Radyosu’na göre, 12 Haziran’da kutlanacak Rusya Günü çerçevesinde Moskova’da ‘Bölgeler Geçidi’ isimli bir tarihsel karnaval düzenlenecek.

Başkent Kültür Departmanı’ndan ITAR-TASS’a yapılan açıklamaya göre geçitte şehir sakinleri ve artistler dışında Rusya tarihini 12 temel dönemini temsilen çok büyük platformlar yer alacak. Kiev Rus Devleti dönemi, Ryurik’in gemisi şeklinde hazırlanacak. Ekim Devrimi’ni temsilen ise Avrora gemisi inşa edilecek.

Yürüyüş Puşkin Meydanında saat 10’da başlayacak, Tverskaya Sokağından ve Teartalnıy Proezd’den geçerek Lubyanskaya Meydanına varacak.

Geçidin ardından platformlar saat 22.00’a kadar Saharov Caddesinde sergilenecek.

Etkinlik sırasında Moskova Bölgeleri Rusya tarihinin farklı dönemleriyle ilgili renkli kompozisyonlar hazırlayacaklar.