Rus gazeteci Taksim'de dövüldü ve tutuklandı iddiası

279

Rus gazeteci Arkadiy Babçenko, İstanbul’un Taksim Meydanı’nda Türkiye’nin özel güvenlik güçleri tarafından tartaklandı ve tutuklandı. Gazeteci halen bir hastanede koruma altında tedavi görüyor. Haberi Novaya Gazeta’nın internet sitesi duyurdu.

Gazeteye konuşan Babçenko, boş polis araçlarının resimlerini çektiği sırada üniformalı kişilerin kendisine yaklaşarak kesinlikle resim çekmemesini talep ettiğini ve hemen sonra ellerini yakaladığını ve tutukladığını ifade etti.

Novaya Gazeta’nın internet portalında Babçenko’nun: "Ellerini üzerimden itmeye çalıştım, ancak onlar beni bir kuytu yere çekti ve dövmeye başladı. Ayaklarıma sert darbeler indirdiler. Karın boşluğumdan da ciddi bir darbe aldım. Şimdi hastanedeyim. Yürüyemiyorum. Özel güvenlik görevlileri yanımda bekliyor.” sözleri yer aldı.

Pasaportu ve her tür dökümanına el konulduğunu söyleyen gazeteci, telefonunun kendisinde bırakıldığını ve telefon etmesine izin verildiğini ifade etti. Babçenko sözlerine şunları da ekledi: “Anladığım kadarıyla yönetim temsilcilerine saldırmakla suçlanıyorum. Şimdilik beni ne yapacakları konusunda bir bilgim yok. Muhtemelen ülke dışı edecekler veya bir suçlamada bulunacaklar.”