Pakistan’da saldırının yapıldığı bölgede 11 Rus dağcı bulunuyor

53

Rusya Alpinizm Federasyonu Pakistan’ın kuzeyinde baskının düzenlendiği Gilgit –Baltistan eyaletinde 11 Rus turistin bulunduğu bildirdi. Federasyon Rus dağcılar tahliye edilmesi için Rusya Acil Durum Bakanlığı'na talepte bulundu.

Dünyanın en yüksek 9. dağı Nanga Parbat’a tırmanmak için bölgede bulunan dağcılar yerel saat ile 00.30 civarında silahlı kişiler tarafından saldırıya uğradı. Otele yapılan baskında 5 Ukraynalı, 3 Çinli, bir Litvanyalı ve bir rehber hayatını kaybetti.

Rusya Alpinizm Federasyonu Başkanı Aleksey Ovçinnikov’un yaptığı açıklamaya göre saldırının yapıldığı bölgede 8 ve 3 kişilik iki farklı grupta toplamda 11 Rus dağcı bulunuyor. Ovçinnikov, “Durumu Bakanlığa bildirdik, haber bekliyoruz. Dağcıların tahliyesi 3-4 sürebilir. Yada Pakistan bölgeye askeri helikopter göndererek işlemi hızlandırabilir.” diye konuştu.Dağcıların tırmanışı yarıda kestiğini ve geri dönüş yaptıklarını ifade eden Ovçinnikov,”Uydu aracığıyla bağlantı kurmuştuk, dağcılarımızın sağlıyı iyi, can kaybı bulunmuyor.” dedi.

Öte yanda, Rusya’nın İslamabat Büyükelçiliği’nden yapılanan açıklamaya göre bölgede Rus turist olduğuna dair bir bilgi bulunmuyor.

Saldırıyı üstlenen Pakistan Taliban’ı, baskının Vailur Rahman’ın ABD insansız hava araçlarınca öldürülmesine misilleme olduğunu açıkladı. Örgüt, bundan sonra da yabacıları hedef almaya devam edeceği tehdidinde bulundu.