Türkiye’de Adıgey Günleri düzenlenecek

193

Türkiye’de, Adıgey Cumhuriyeti günleri düzenlenecek. Etkinlikte Rusya’nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden biri olan Adıgey’in ekonomik ve yatırım potansiyeli tanıtılacak.

Adıgey Cumhuriyeti’nden yapılan açıklamada, Başkan Aslan Thakuşinov ve Türkiye’nin Novorossiysk Başkonsolosu Beste Pehlivan Sun ile konunun ele alındığı belirtildi. Görüşmede, 2013 yılında Türkiye’de Adıgey Cumhuriyeti Günleri yapılması konusunda taraflar arasında mutabakat sağlandı.

Thakuşinov, Türk-Rus ilişkileri bağlamında Adıgey-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Adıgey Başkanı, “Türkiye tatil ülkesi olarak biliniyor. Ama biz ekonomik ilişkilerimizi de kurmamız lazım.” dedi.

Türk Başkonsolos Sun da, Thakuşinov’un sözlerine destek vererek, “Ticari-ekonomik ilişkilerin hacminin artırılması gerekiyor. Biz her zaman Türk yatırımcılarına Adıgey hakkında bilgiler veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Adıgey Cumhuriyeti Başkanlığı’nda yapılan görüşmeye Başbakan Murat Kumpilov, Milletler ve Basın Komisyonu Başkanı Asker Şhalahov ve Novorossiysk Başkonsolosluğu Ticaret Müşaviri Okan Pakbeşe de katıldı.