Rus akademisyen Ermeni lobisinin hedef tahtasında

185

Rusya’nın ünlü Türkologlarından biri olan Moskova Devlet Üniversitesi’ne bağlı Asya ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Mihail Meyer, 1915 yılı olaylarında en az 500 bin Ermeni vatandaşının hayatını kaybettiğini belirtti. Daha önce bir Rus televizyon kanalında yaptığı konuşmasıyla Meyer, Ermeni lobisinin sert tepkisine neden olmuştu.

Azeri basınına özel konuşan Meyer, gelen tepkilere rağmen sözlerinin kendi görüşü olduğunu belirterek, “Ermeniler televizyon programındaki metinden benim bazı sözlerimi çıkararak sözde benim Ermenilerin aleyhine konuştuğumu iddia ediyor. Ama gerçekten de konu şu: Hem Türkler hem Ermeniler için kabul edilir bir çözüm bulmak lazım. Bu zor süreç ve aşırılılığa kaçmamak gerekir. Bana göre aşırılılık şudur: Ermeniler, o olaylarda 1,5 milyon insanın öldüğünü iddia ediyor. Fakat bu böyle değil. Benim ve ayrıca Avrupalı araştırmacıların hesaplamalarına göre, Ermeni nüfusunun en az üçte biri hayatını kaybetti. Zira o dönem Osmanlı’da Ermeni nüfusunun sayısı 1,5 milyon idi. Ayrıca, bu insanların neden hayatını kaybettiğini araştırmak da lazım.” dedi.

Sözlerinden dolayı kimseden özür dilemeyi de düşünmediğini sözlerine ekleyen Rus akademisyen, “Özür dilenecek bir durum yok. Durumu izah edebilirim. Hepsi bu kadar. Eğer birileri mahkemeye vermeye hazırlanıyorsa, buyursunlar.” şeklinde konuştu.

Daha önce resmi Rus Kultura televizyonun “Türk Marşı” adlı programına konuk olan Meyer sunucunun” Osmanlı’nın son döneminde 1,5 milyon Ermeni öldürüldü mü ?” sorusu üzerine, “İşte bu bizim genel sorunumuz. Zaten o dönemde Ermenilerin toplam nüfusu 1,5 milyon idi. Bence 1,5 milyondan bahsetmek doğru değil. Ayrıca çoğu insanın kurşun veya kesilerek öldürüldüğünü söylemek de yanlış. Çünkü çoğu Ermeni sürgün sırasında açlıktan hayatını kaybetti.” şeklinde yanıt vermişti.